e-žinios Nr.71: Kelias deryboms laisvas

Data

1999 09 23

Įvertinimas
0

Kelias deryboms laisvas


        Europos Sąjunga š.m. gruodį tikriausiai pakvies šešias naujas kandidates  pradėti derybas dėl stojimo į sąjungą. Europos Komisijos pareigūnai tikisi, kad ES Ministrų Tarybos susitikime Helsinkyje bus pademonstruotas įsipareigojimas toliau remti Rytų Europos valstybes, nežiūrint tebesitęsiančios Kosovo krizės. Jeigu šis planas bus patvirtintas, šalių-kandidačių sąrašas, įtrauktų į aktyvias derybas dėl narystės ES, nuo šešių išaugs iki dvylikos.

        Bulgarija, Latvija, Lietuva, Malta, Rumunija ir Slovakija prisijungs prie Čekijos Respublikos, Estijos, Vengrijos, Lenkijos ir Slovėnijos. Vieno iš aukštų Europos Komisijos pareigūnų teigimu, tai politikos tęstinumas, kurio negalima lengvai sustabdyti.

        Turkija, kuri seniai siekia narystės ES, tikriausiai nebus pakviesta į derybas, nors Helsinkio darbotvarkėje yra numatyta svarstyti šį klausimą. Geriausia, ko Turkija galėtų tikėtis gruodį Helsinkyje, tai formalaus jos kaip kandidatės pripažinimo ir  statuso, kokį dabar turi Rumunija ir Bulgarija - diskusijų dėl derybų pradžios.

        Gunteris Verheugenas, ES plėtros komisaras, teigia, kad Turkija turėtų pradėti reformas, sustiprinsiančias demokratiją, žmogaus teisių apsaugą ir teisės viršenybę, prieš tai, kai bus pakviesta derybų dėl narystės ES.

        ES turi atskirą planą vakarų Balkanų valstybėms: Albanijai, Bosnijai, Kroatijai, Makedonijai ir tikriausia Serbijai. Vietoj to, kad  šios valstybės būtų priimamos į sąjungą po vieną, kai jos bus pasirengusios, jos bus traktuojamos kaip grupė, iš kurios bus reikalaujama tarpusavio bendradarbiavimo ir sutarimo, ir tik tada šios valstybės galės tikėtis narystės ES.

        Tarp ES narių, Didžioji Britanija ir Vokietija ryžtingiausiai pasisako dėl naujų kandidatų pakvietimo deryboms š.m. gruodį. Tačiau, pabrėžiama, kvietimas pradėti derybas nereiškia greitos narystės ES.

 

Parengta pagal ,,Financial Times".