e-žinios Nr.69: Maisto saugumas: raginama kurti naują agentūrą

Data

1999 09 07

Įvertinimas
0

Maisto saugumas: raginama kurti naują agentūrą


        Viena iš didžiausių Europos maisto gamintojų, anglų-olandų gigantas Unilever, ragina įkurti naują galingą ir nepriklausomą agentūrą, kuri kontroliuotų maisto saugumo reikalus. Ši agentūra turėtų būti kuriama JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) pavyzdžiu. Vienas iš Unilever vadovų teigia, kad tokios agentūros sukūrimas padėtų atstatyti vartotojų pasitikėjimą maisto produktais po BSE (karvių pasiutligės) D. Britanijoje, dioksino Belgijoje ir kitų skandalų. Agentūra taip pat tikrintų ir pristatytų rinkai naujus maisto produktus, ką dabar daro šalys narės.

        Tokios agentūros idėją iškėlė R. Prodi, naujosios Europos Komisijos prezidentas, jį palaikė F. Fischler, Austrijos nominuotas komisaras žemės ūkiui. Agentūra, jei ji bus įkurta , galėtų suvaidinti svarbų vaidmenį sprendžiant klausimus dėl genetiškai modifikuotų maisto produktų.

        Toliau vystyti šią idėją pavesta David Byrne, Airijos nominuotam į sveikatos ir vartotojų apsaugos komisaro postą. D. Byrne nuomone, reikia skubiai reformuoti ES maisto teisės aktus ir sukurti vieningą pašarų kokybės priežiūros schemą.
        Unilever paragino kurti naują agentūra dar ir dėl to, kad jau ilgai ginčijamasi dėl produktų su sumažintu cholesterino  kiekiu.

        Agentūra turėtų nustatinėti taisykles ir jas įgyvendinti remdamasi tik moksliniais tyrimais. Tačiau tokios agentūros sukūrimas, remiantis JAV FDA pavyzdžiu, atsieis brangai- šioje JAV agentūroje dirba apie 5000 darbuotojų. ES valstybėse narėse tikriausiai kils ir prieštaravimų dėl galių perleidimo centralizuotai agentūrai.

Tačiau Unilever yra įsitikinę, kad nesant galingos ir bendros ES maisto kokybės priežiūros agentūros, ES vartotojai gali likti ,,priklausomi nuo JAV maisto gamintojų malonės".

Parengta pagal ,,Financial Times".