e-žinios Nr.67:Lenkija norėtų kurį laiką drausti įsigyti žemę

Data

1999 07 14

Įvertinimas
0

Lenkija norėtų kurį laiką drausti įsigyti žemę


        Lenkija norėtų, kad po įstojimo į ES užsieniečiams 18 metų būtų draudžiama įsigyti žemės ūkio paskirties žemę ir žemę pastatų statybai, šešis metus jiems būtų draudžiama įsigyti žemę pramoniniams tikslams. Tokį pasiūlymą Lenkija ketina pateikti Briuseliui rytoj (liepos 15 d.), nes vakar (liepos 13 d.) Lenkijos vyriausybė priėmė tokį sprendimą. Lenkija nurodo, kad 2002 m. pabaigoje ji bus pasirengusi narystei ES, todėl draudimas užsieniečiams įsigyti žemę turėtų įsigalioti nuo šios datos.
        Janas Kulakovskis (Jan Kulakowski), vyriausias Lenkijos ES derybininkas teigė, kad ES turėtų suprasti tai kaip išskirtinę Lenkijos problemą ir sutikti su prašomu pereinamuoju laikotarpiu. Po Antrojo Pasaulinio karo Lenkijai atiteko didelė dalis Vokietijos žemių ir Lenkijos vyriausybė baiminasi, kad be draudimo įsigyti žemę jos bus greitai supirktos. Užsieniečiai, norėdami įsigyti nuosavybės Lenkijoje, turi gauti tam leidimą. Žemė čia yra 10 kartų pigesnė nei Vokietijoje ir prognozuojama, kad kainos suvienodės tik baigiantis pereinamajam laikotarpiui.
        Iš pakviestųjų derėtis šalių tik Estija ir Slovėnija visiškai liberalizavo žemės pardavimą užsieniečiams. Kipras norėtų turėti perinamąjį laikotarpį užsieniečiams įsigyjant namus. Vengrija pageidavo 10 m. neleisti užsieniečiams įsigyti žemės ūkio paskirties žemę ir 5 m. pramoninės paskirties žemę. Čekija dar neatskleidė savo ketinimų, tačiau tikimasi, kad jos pageidavimai bus panašūs į Lenkijos.
        Vakar Lenkijos vyriausybė patvirtino derybines pozicijas dėl transporto ir finansų. Lenkija pageidaus neilgo pereinamojo periodo, kurio metu ES reikalavimai vietos finansinių institucijų kapitalui nebūtų taikomi. Tai leistų Lenkijos bankams ir kredito asociacijoms, kurių kapitalas pagal ES lygį yra tikrai per mažas, per tam tikrą laiką pasiekti ES standartus. Lenkija taip pat prašys neilgo pereinamojo laikotarpio valstybiniam geležinkeliui ir aviakompanijai Lot restruktūrizuoti, kad  būtų apsisaugota nuo užsienio kompanijų konkurencijos.