e-žinios Nr.66: Iš naujosios ES Komisijos tikimasi labai daug

Data

1999 07 13

Įvertinimas
0

 Iš naujosios ES Komisijos tikimasi labai daug

        Niekada dar Europos Sąjungos istorijoje nebuvo tikimasi tiek daug iš 20 žmonių. Kuomet Romanas Prodis (Romano Prodi) paskelbė 14 vyrų ir 5 moterų  Komisijos narių  komandą praėjusį penktadienį (liepos 9 d.), jis tikrai žinojo, kokią atsakomybę tie paskyrimai reiškia. Jeigu Prodžio Komisijai nepavyks atstatyti pasitikėjimo Europos Sąjungos vykdomąja valdžia, visas Europos integracijos projektas atsidurs tikrame pavojuje.

        Europos Sąjungos piliečiai, sakė R. Prodis, užsitarnavo "pasaulinio lygio viešosios administracijos". Jis pažadėjo naują, skaidresnį vadovavimo stilių ir gilesnes Komisijos reformas, kad ši atitiktų jau XXI a. reikalavimus.

        Kaip Komisija toliau įgyvendins Europos be sienų idėją, tapo aišku, kai R. Prodis kreipėsi į savo komandą, kaip į "Vyriausybę", o sau pasiskyrė premjero vaidmenį. Iš R. Prodžio daug tikimasi, tačiau ar šis gerų manierų profesorius tą naštą galės patempti?

        Pirmas požymis, kad Prodis atėjo rimtai dirbti, yra tai, kad jis iškėlė sąlygas kiekvienam komisarui prieš įtraukdamas jį į savo komandą. Jis iš kiekvieno komisijos nario gavo pasižadėjimą atsistatydinti, jeigu to jų bus paprašyta. Jeigu Žakas Santeras (Jacques Santer), buvęs Komisijos primininkas, būtų turėjęs tokį Editos Kreson (Edith Cresson) pasižadėjimą, jis, matyt, būtų išvengęs skandalų, kurie privedė prie visos Komisijos atsistatydinimo kovo mėnesį.

        Galbūt R. Prodis palaikys griežtesnę kontrolę, tačiau jo komanda, kaip ir ankstesnioji, yra sudaryta kompromiso pagalba. Kokybės prasme jo komandoje mažai naujovių, tačiau nepaisant to, jis padarė viską, ką galėjo, kad atsirinktų tinkamos kvalifikacijos žmones į kiekvieną postą, kurie vėliau dar atlaikytų politinį spaudimą, kurį jiems teks  patirti. O taip pat jis pabandė racionaliai pasinaudoti kiekvieno Komisaro įsipareigojimais.

        Nebeliko taip vadinamo "Frankenšteino" portfelio, žinomo kaip žuvininkystės, vartotojų apsaugos direktoratų kuravimo ir ES humanitarinio biuro samplaikos, kuriai vadovavo Emma Bonino  Ž. Santero Komisijoje. R. Prodis taip pat padalijo užsienio ryšių portfelius pagal subjektą, o ne pagal regionus. Jis suderino sveikatą ir vartotojų apsaugą, kad geriau būtų sprendžiamos problemos,  susijusios su maisto kokybe . Pramonės portfelis, 8 deš. itin svarbus dėl vykdomos intervencionistinės politikos, buvo tyliai pervadintas  Naujų įmonių departamentu, kuris taip pat tvarkys reikalus, susijusius su smulkiu ir vidutiniu verslu ir informacinėmis technologijomis.

        Nauja tvarka pasireiškia ir kitaip. Sujudimas kilo Komisijos spaudos atstovybėje, kai R. Prodis pareiškė, jog jis bandys panaikinti egzistavusią praktiką numeruojant Generalinius Direktoratus, kurie žmonėms sudarė sunkumų pažinti Komisijos darbą. Prodis sakė, kad  direktoratai ateityje bus vadinami trumpais ir suprantamais pavadinimais. Taip pat bus įkurtos naujos žiniasklaidos ir viešųjų ryšių tarnybos, kurios bandys pataisyti Komisijos ryšius su žiniasklaida.

        Bet šios pastangos tik žymi Europos Sąjungos vykdomosios valdžios vidaus reformų pradžią. Per artimiausius keletą metų, Neilas Kinnockas (Neil Kinnock), vicepirmininkas Komisijos reformoms, turės daug padaryti, kad ES Komisija taptų "pasaulinio lygio viešąja administracija". Tai bus labai nelengvas uždavinys ir ne vien dėl to, kad įtakingos Komisiją aptarnaujančio personalo asociacijos yra didelės hierarchinės valdymo struktūros gynėjos. Ir šios asociacijos yra ne vienintelė Prodžio problema. Komisija, kuri pradės dirbti tik rugsėjį, turi visų pirma turi pašalinti patvirtinimo kliūtis Europos Parlamente.

        Jau dabar yra ženklų, kad dešinės centro Europos Liaudies partija  ruošiasi pridaryti bėdų, kai rugpjūčio 30 d. prasidės svarstymai Europos parlamente. Ši partija dabar yra stipriausia grupė, turinti 232 vietas iš 626 vietų parlamente, ir yra įniršusi dėl to, kad gavo tik 6 iš 20 Komisarų vietų. Vis dėlto, ELP nėra homogeniška partija ir ne visada veikia vieningai. Daug kritikos R. Prodžio komandai teko iš Vokietijos Krikščionių demokratų ir Socialdemokratų partijų, kurios yra nepatenkintos dėl to, jog neturi savo komisarų, nors šios partijos Vokietijoje laimėjo Europos Parlamento rinkimus. R. Prodis teigia, kad jo komanda yra politiškai subalansuota, tarp komisarų yra 10 kairiųjų, vienas olandų liberalas, vienas vokiečių žaliasis, airis teisės pareigūnas ir plačių pažiūrų centristas pirmininkas. Tačiau manoma, kad dešiniųjų nepasitenkinimas turėtų tęstis. Be to, Briuselyje jau sklando gandai apie kai kuriuos kandidatus, kurie tikriausiai turės įtakos svarstymams Europos parlamente.

        Nuspėti, kaip naujasis parlamentas dirbs ir elgsis, yra kita potenciali R. Prodžio problema. Daugiau nei pusė Parlamento narių yra naujokai. Nors ir laimėjusi daugiausia vietų, Liaudies partija neturi daugumos parlamente. Socialistai ir socialdemokratai  vadovauja 11 iš 15 ES valstybių narių vyriausybių. R. Prodis nenori būti naujojo parlamento įkaitu. Jis jau pareiškė savo požiūrį į patvirtinimo procedūrą. Jis primygtinai reikalavo, kad Parlamentas turėtų balsuoti tik dėl visos Komisijos. Ir kad parlamentas negalėtų atmesti atskirų komisarų. Ir priklausomai nuo tikslų, jis vadovaus Komisijai tik su sąlyga, jog jis bus palaikomas didžiųjų parlamento grupių. "Jeigu Liaudies partija balsuos prieš R. Prodį, jis gali pasitraukti", - teigė vienas iš politikų.

        Prodis tikisi sušvelninęs savo santykius su parlamentu paskirdamas Loyolą de Palacio, Ispanijos žemės ūkio ministrę ir Ispanijos valdančiosios konservatorių partijos narę, viceprezidente su specialiais įgaliojimais santykiams su parlamentu.

Tikimasi, kad p. Loyola sugebės būti tiltu tarp Komisijos ir daugumą turinčios Europarlamento partijos. Jos nominacija pareikalavo šiek tiek pakeitimų galutiniame  Komisijos sąraše, tačiau dėl naujų Prodžio kolegų lankstumo ir kompromisų dėka pavyko suderinti pozicijas ir suformuoti komandą.

        Prieštaringas Paskalio Lamy ( Pascal Lamy) nominavimas prekybos komisaru, kartą anksčiau buvusio ES Komisijos pirmininko Ž. Delorso (Jacques Delors) kabineto vadovu, sukėlė daug diskusijų ir abejonių. P. Lamy pasirinko Prancūzų socialistai po Džeko Lango (Jack Lang), buvusio Prancūzijos kultūros ministro, atsisakiusio Komisaro posto, kadangi jam nebuvo duotas "super" portfelis, apimantis kultūros, jaunimo, švietimo ir informacinės visuomenės politiką, kuriai yra skiriamas didelis biudžetas.

P. Lamy paskyrimas rodo, kad R. Prodi sulaužė nacionalinius stereotipus ir yra pasiruošęs prisiimti darbų paskirstymo riziką. Išmanantys Briuselyje, gerai žinodami  Prancūzijos protekcionistines tradicijas, visuomet su nepasitikėjimu žiūrėjo į idėją  artėjančiame Tūkstantmečio Raunde ES prekybos liberalizavimo derybas perduoti į prancūzų rankas. Tačiau R. Prodis, išklausęs P. Lamy ir savo artimų patarėjų, tokių kaip Peteris Sutherlandas, buvusio Konkurencijos komisaro, buvo įtikintas P. Lamy turint  tinkamą požiūrį į laisvąją prekybą ir jo sugebėjimų derėtis.

        Eurokratai teigia dar neregėję tokio savimi pasitikinčio Komisijos Pirmininko  nuo 9 deš. pabaigos, kuomet J. Delorsas buvo savo vadovavimo viršūnėje, tačiau jie teigia, kad nei vienas Komisijos pirmininkas taip nerizikavo, kaip dabar rizikuoja R. Prodis.

Jeigu R. Prodžiui pasiseks, Komisija atsinaujins ir  vaidins savo pilną vaidmenį tolimesniame  Europos Sąjungos kūrime. Tačiau jei jam nepavyks, Komisijai bus padaryta nepataisoma žala ir Europos integracijos procesas labai susipainios.


 
 

          Lentelė. Naujai paskirtoji ES Komisija, 2000-04 m.

Vardas

Šalis

 Atsakomybė

 Romano Prodi

 Italija

 Pirmininkas

 Neil Kinnock

 D.B.

 Vice-pirmininkas, atsakingas už administracinę reformą

 Loyola de Palacio

 Ispanija

 Vice-pirmininkas, atsakingas už santykiu su Europos parlamentu, transportą ir energrtiką

 Mario Monti

 Italija

 Konkurencija

 Franz Fishler

 Austrija

 Žemės ūkis ir žuvininkystė

 Errki Liikanen

 Suomija

 Verslas ir informacinė visuomenė

 Frits Bolkestein

 Olandija

 Vidaus rinkos

 Fillipe Busquin

 Belgium

 Tyrimai

 Pedro Solbes Mira

 Ispanija

 Ekonomika ir pinigai

 Poul Nielson

 Danija

 Vystymas ir humanitarinė pagalba

 Gunther Verheugen

 Vokietija

 ES plėtra

 Christopher Patter

 D.B.

 Užsienio reikalai

 Pascal Lamy

 Prancūzija

 Prekyba

 David Byrne

 Airija

 Sveikatos ir vartotojų apsauga

 Michel Barnier

 Prancūzija

 Regioninė politika

 Viviane Reding

 Liuksemburgas

 Švietimas ir kultūra

 Michaele Schreyer

 Vokietija

 Biudžetas

 Margot Wallstrom

 Švedija

 Aplinkos apsaugas

 Antonio Vitorino

 Portugalija

 Teisingumas ir vidaus reikalai

 Anna Diamantopoulou

 Graikija

 Užimtumas ir socialiniai reikalai

Parengta pagal liepos 12 d. "Financial Times"