e-žinios Nr.65

Data

1999 07 07

Įvertinimas
0

Knyga


        Švedijos karališkoji miškų ir žemės ūkio akademija parengė studiją ,,Permainų metas Baltijos šalyse - žemės, miškų, žuvų ūkis ir aplinkosauga". Šios knygos (knyga švedų kalba) galite pasiteirauti Informacijos skyriuje, kab. Nr. 390.
 

ES piliečių pasitikėjimas ES krito


        Po skandalų, į kuriuos ES Komisija įsivėlė šiemet, smarkiai sumažėjo pasitikėjimas ES tarp jos piliečių ir tyrimai rodo, kad dabar mažiau nei pusė jų aktyviai remia savo šalių narystę ES.

        Paskutinių šešerių mėnesių Eurobarometro tyrimų metu, kai buvo apklausta po 1000 kiekvienos valstybės-narės gyventojų, parodė, kad tik 49 proc. jų narystę ES laiko ,,geru dalyku", kai praėjusį rudenį tokią nuomonę turėjo 54 proc.  Tik 44 proc. apklaustųjų nurodė, kad jų šalis turėjo naudos iš narystės- pernai rudenį-49 proc.

        Apklausos buvo pradėtos tuoj po ES Komisijos atsistatydinimo en masse š.m. kovą po kaltinimu aplaidumu ir piktnaudžiavimu. Manančių, kad narystė ES yra ,,geras dalykas" buvo mažiau nei 50 proc. apklaustųjų nustatyta tik 1996 m. pabaigoje-1997 m. pradžioje, kai vyravo ekonomikos nuosmukis ir  ,,karvių pasiutligės" protrūkiai. Labiausiai ES pasitikėta 1991 m. pavasarį- 72 proc. apklaustųjų atsakė teigiamai.

        Manančių, kad narystė ES yra ,,blogas dalykas" procentas nepakito- kaip ir praėjusį rudenį, taip mano 12 proc. apklaustųjų, tačiau išaugo ,,nežinančių" skaičius.
        Iš tyrimo rezultatų galima daryti prielaidą, kad ES Komisijos atsistatydinimas spaudžiant Europos parlamentui kai kam įrodo, kad ES veikia demokratijos kontrolės mechanizmai. 42 proc. apklaustųjų nurodė esą patenkinti ,,demokratija ES " ( 1997-1998 m. -35 proc.).

        Europos parlamentu pasitikima labiausiai iš visų ES institucijų.Pusė apklaustųjų juo pasitiki, 40 proc. respondentų pasitiki Komisija.

        Parlamentas taip pat yra labiausiai žinoma ES institucija, apie tokį nieko negirdėję pareiškė tik 8 proc., apie ES Komisiją nieko negirdėjo 17 proc. apklaustųjų.
        Parama vieningai valiutai Eurui nukrito nedaug, nežiūrint į jos nuosmukį: nuo 64 iki 61 proc., 28 proc. apklaustųjų jo nepalaiko. Parama Eurui išlieka didesnė 11 Euro zonos šalių- 68 proc., ne Euro zonos šalyse Eurą remia 35 proc. apklaustųjų.
        Tik 28 proc. apklaustų britų  remia eurą,- 55 proc. yra prieš. Narystę ES remia 31 proc. apklaustų britų, airiai-didžiausi eurofilai ES - narystę remia net 78 proc. apklaustųjų.

        Britai, paklausti, kas jiems kelia didžiausią nerimą Europos integracijos procese, dažniausiai minėjo ,,nacionalinio identiteto praradimą"- taip pat ir airiai iš likusių valstybių-narių apklaustųjų nurodė tai kaip vieną iš didžiausių ES grėsmių.
 

Naujuoju žemės ūkio komisaru pasiūlytas Francas Fišleris


        Vakar, liepos 6 d., Austrija pasiūlė Francą Fišlerį (Franz Fischler) antrai kadencijai užimti ES Žemės ūkio komisaro postą. Viktoras Klima (Viktor Klima), Austrijos kancleris sakė, kad  naujasis ES Komisijos pirmininkas Romanas Prodi pasiūlė  Austrijai deleguoti žemės ūkio komisarą ir buvo pasirinktas F. Fišleris, kaip neeilinis žemės ūkio reikalų specialistas.

        F. Fišleris yra kol kas tik antras komisaras, pasiūlytas eiti tas pačias pareigas naujoje Komisijoje. Praėjusią savaitę Italija pasiūlė antrai kadencijai Mario Monti, buvusį vidaus rinkos komisarą.