e-žinios Nr.63

Data

1999 06 22

Įvertinimas
0


        Vakar Žemės ūkio kooperacijos ir verslo mokymo centre vyko Tarptautinės naujų augalų veislių apsaugos sąjungos (UPOV), Pasaulinės intelektualinės nuosavybės organizacijos (WIPO) ir ŽŪM organizuotas seminaras ,, Augalų veislių apsauga pagal UPOV(Tarptautinė naujų augalų veislių apsaugos konvencija) konvenciją, patentavimo sistema ir TRIPS sutartis". Seminare pranešimus skaitė UPOV Generalinio sekretoriaus pav. p.  Barry Greengras, UPOV konsultantas p. Evgeny Saranin (tema: Įvadas į augalų veislių apsaugą ir UPOV konvenciją (Tarptautinė naujų augalų veislių apsaugos konvencija)), Europos patentų biuro pareigūnas p. Bart Claes (tema: Patentinė augalų apsauga ir TRIPS sutartis), Suomijos Augalų apsaugos teisių biuro atstovas p. dr. Arto Vuori (tema: Pagrindinės UPOV konvencijos nuostatos ir augalų veislių apsauga Suomijoje) ir Lietuvos augalų selekcijos centro vadovas p. dr. Vytautas Ruzgas.

 

Byla Belgijai


        Europos Sąjungos Komisija vakar ėmėsi teisinių veiksmų prieš Belgiją dėl maisto produktų užteršimo dioksinais. ES pareigūnai Belgijoje sako, kad ji pažeidė ES teisę tuo, kad tuoj pat, kai buvo nustatytas užteršimas, neinformavo ES Komisijos ir savo partnerių ES ir nesiėmė efektyvių priemonių sustabdyti užterštų maisto produktų paplitimą. Dabar Belgija turi per 10 dienų atsakyti į Komisijos laišką, bet ES pareigūnai teigia, kad Belgijai nepavyks išvengti bylos Europos Teisingumo Teisme.

        ES šalys jau panaikino arba artimiausiu laiku panaikins draudimus belgiškai produkcijai, tačiau kitos valstybės neskuba to daryti. JAV, kol kas draudžianti ES kiaulienos ir vištienos produktų importą, jau susitarė dėl daniškos kiaulienos importo atnaujinimo. ES Komisija pareiškė esanti patenkinta Belgijos pritaikytomis priemonėmis eksportui tikrinti ir sertifikuoti ir dabar Belgijos ūkininkų ir perdirbėjų produkcija, parduodama už šalies ribų, yra tikrai saugi ir sveika.

        Įtartinų ūkių, kurių produkcija gali būti užteršta dioksinais, skaičius jau sumažėjo iki 1400, ir šie ūkiai negalės pardavinėti savo produkcijos tol, kol Belgijos tarnybos jų pilnai nepatikrins ir neįsitikins, kad užteršimo pavojaus nebėra.
Belgijoje jau apskaičiuota, kad šis incidentas maisto pramonei kainuos mažiausiai 750 mln. JAV dol. (3 mlrd. lt). Ūkininkai jau ima reikalauti atlyginti jų patirtus nuostolius, tačiau ES Komisija kol kas skeptiškai vertina galimybę tam panaudoti ES lėšas.