e-žinios Nr.60: ES ūkininkai nebedarys nuolaidų artėjančiame PPO derybų raunde

Data

1999 06 15

Įvertinimas
0

ES ūkininkai nebedarys nuolaidų artėjančiame PPO derybų raunde


        Ūkininkų pajamų praradimas, susijęs su ką tik įvykdyta žemės ūkio sektoriaus reforma, yra pakankama ES ūkininkų nuolaida liberalizuojant pasaulinę prekybą , todėl nuolaidžiauti artėjančiame Pasaulio Prekybos Organizacijos derybų raunde, kuris prasidės š. m. lapkričio mėn. pabaigoje Sietle (JAV), ES šalių ūkininkų sąjungas vienijanti organizacija COPA neketina. Jos naujasis pirmininkas Noelis Devišas (Noel Devisch), minėdamas COPA prioritetus, teigė, kad išsaugoti daugiafunkcinę žemės ūkio modelio prigimtį, ES lyderių patvirtintą 1997 gruodį Liuksemburge, yra vienas iš ES svarbiausių interesų. Tai užtikrina saugų ir nuolatinį sveikos ir kokybiškos maisto ir nemaisto produkcijos tiekimą, ES gamintojų produkcijos konkurencingumą eksportuojant, remia kaimo vystymąsi ir ekonominę bei socialinę integraciją.

        ES prekybos partneriai turi pripažinti, kad griežtos  ES taikomos aplinkosaugos ir gyvulių gerbūvio taisyklės smarkiai padidina ūkininkų išlaidas, kurios turėtų būti kompensuotos, jeigu tarptautiniais standartais jos nėra pripažįstamos. N. Devišas taip pat pabrėžė, kad ES maisto saugumo, sanitarijos ir fitosanitarijos standartai ir kontrolės mechanizmai turėtų būti pripažįstami tarptautiniu mastu. Derybose laimėjimų kitiems sektoriams neturėtų būti siekiama nuolaidomis žemės ūkio sektoriuje. Jis taip pat pažymėjo, kad nevienodas dėmesys turi būti skiriamas skirtingiems produkcijos sektoriams, būtina atkreipti dėmesį į specifines regionų problemas.

        Kaip vieną iš galimų argumentų ES pozicijai PPO derybų raunde ginti, COPA prezidentas siūlo remtis paskutiniais metais labai išaugusiomis JAV eksporto subsidijomis: nuo 9,578 mlrd. eurų 1998 m. iki 17,190 mlrd. eurų šiemet. Jis pabrėžė, kad dėl JAV sankcijų ES eksportui taikymo,  ES turėtų primygtinai reikalauti JAV nesiremti Paragrafu 301, kuriuo JAV grindžia sankcijas jautienos su hormonais ir bananų konflikte.

        COPA prezidento teigimu,  daugiausia laiko per jo dviejų metų kadenciją teks skirti PPO deryboms. Kalbėdamas apie ES plėtimąsi, jis pabrėžė, kad priimti į sąjungą naujus narius turėtų trukdyti tik jų nepasirengimas narystei ES, o ne ES nesugebėjimas sumažinti savo vidaus rinkos kainų. N. Devišas kritikavo Komisiją už nepavykusius bandymus išspręsti kiaulienos krizę, ragino siekti bendro susitarimo dėl kiaulienos gamybos kontrolės ir intensyviau ieškoti galimybių ją eksportuoti.
        N. Devišas sakė susitiksiąs birželio pabaigoje su Suomijos, kuri nuo liepos mėnesio ateinančiam pusmečiui pirmąkart perims iš Vokietijos pirmininkavimą ES, Žemės ūkio ministru Kalevi Hemilä.