e-žinios Nr.59

Data

1999 06 09

Įvertinimas
0

Danijos koncerno skerdykla Lenkijoje turi finansinių problemų


        Danijos koncernas ,,Globe Meat Technology" (GMT) teigia turįs rimtų finansinių sunkumų su Lenkijos pietvakariuose Apole mieste esančia didžiule skerdykla. Koncernas šią skerdyklą įsigijo 1996 m. Tuomet joje dirbo 400 darbininkų, dabar jų- 250. Įmonė gali per metus paskersti 500 tūkst. kiaulių ir 30 tūkst. galvijų, tačiau tokių skerdimo apimčių niekada nepasiekė.

        Šių metų pradžioje buvo atleisti visi darbininkai. Dėl to profesinės sąjungos kaltina ekonominius sunkumus dėl Rusijos krizės. Tačiau skerdyklos direktoriaus ir  įmonės akcininko Soreno Pinstrupo (Soeren Pinstrup) teigimu, problemų atsirado anksčiau, nei kilo Rusijos krizė, nes skerdyklos produkcija daugiausia būdavo parduodama pačioje Lenkijoje. Didžiuliai potvyniai pietvakarių Lenkijoje 1997 vasarą taip pat neigiamai atsiliepė įmonei.

        Kol Opolės skerdykla nepateisina  danų lūkesčių, kita GMT koncerno iš dalies modernizuota Przeclewo skerdykla šiaurės Lenkijoje dirba pelningai. Jai plėsti ketinama papildomai investuoti dar 200 mln. Danijos kronų (112 mln. Lt.).

 

Bus gaminama daugiau genetiškai nepakeistų rapsų aliejaus


        Danijos grūdų ir pašarų gamybos koncernas DLG pasirašė kontraktą su kita stambia Danijos maisto kompanija dėl 20 tūkst. t genetiškai nepakeistų rapsų aliejaus gamybos. Danijos žemės ūkio savaitraščio Landsbladet teigimu, tai parodo, kaip vartotojų baimė produktams iš genetiškai modifikuotų augalų sukuria naujas rinkas.

        DLG koncernas tikisi, kad pagal kontraktą su 2000 ūkininkų, iš 23 tūkst. ha bus gautas maždaug 70 tūkst. t rapsų derlius. Naujai pastatyta aliejaus gamykla Dronninglunde gamins aliejų tik iš genetiškai nepakeistų rapsų. Tokiu būdu koncernas tikisi garantuoti už savo produktą.

        Koncerno direktorius teigia tikįs, kad dar tris metus Danijoje dominuos aliejus iš GM rapsų, tačiau jų gaminamo genetiškai nepakeistų rapsų aliejaus paklausa turėtų labai stipriai išaugti. Pradinė koncerno gaminamo aliejaus kaina bus tik 2-3 proc. aukštesnė už GM rapsų aliejų, tačiau ji turėtų išaugti laikui bėgant, nes GM rapsų auginama vis daugiau.

 

Danijoje smarkiai auga ekologiškų produktų gamyba


        Šiemet 1050 Danijos ūkių pareiškė norą būti pripažinti kaip auginantys ekologišką produkciją. Dabar tokių ūkių yra (jau pripažintų ir pereinamojo laikotarpio) 3392. Danijos Žemės ūkio konsultacinio centro duomenimis, šiemet ekologišką produkciją gaminančių ūkių skaičius lyginant su praėjusiais metais išaugo 46 proc. Ekologiškai produkcijai gaminti šiemet naudojama 147 tūkst. ha.

 

  Lentelė. Ekologiškai auginamų gyvulių skaičius Danijoje

 

1998

1999

Pokytis, proc.

Broileriai

50 tūkst.

100 tūkst.

+100

Kiaulės

71 tūkst.

120 tūkst.

+68

Paršavedės

3361

5000

+50

Pieninės karvės

50 tūkst.

70 tūkst.

+42

Žindančios karvės

 5474

9000

+65