e-žinios Nr.57

Data

1999 06 04

Įvertinimas
0

Seminaras


        Šiandien (birželio 4 d.) Klaipėdoje, viešbutyje ,,Klaipėda" įvyks Europos komiteto prie LR Vyriausybės organizuojamas seminaras ,,Informacijos apie Lietuvos  integraciją į Europos Sąjungą padėtis regioninėje spaudoje". Seminare pranešimą tema ,, Europos Sąjungos žemės ūkio politika ir Lietuva" skaitys Dalia Miniataitė, Žemės ir maisto ūkio integracijos į ES departamento prie ŽŪM direktorė.
 
 

ES Komisija nurodė surasti ir sunaikinti visus užterštus dioksinais maisto produktus


        Užteršti pašarai ir paukštiena bei jos produktai iš daugiau nei 400 Belgijos ūkių turės būti surasti ir sunaikinti visoje Europoje, nes tokį sprendimą užvakar (birželio 2 d.) priėmė ES Komisija, siekdama apsaugoti ES vartotojus nuo kancerogenais užterštų maisto produktų. Iš šių ūkių gautų kiaušinių pagaminti produktai ir viščiukai taip pat bus sunaikinti. Produktai, kurių sudėtyje yra daugiau nei 2 proc. kiaušinių, pvz. majonezai, kremai, jeigu jų gamybai buvo naudojami kiaušiniai ar jų produktai iš minėtų ūkių,  taip pat bus išimti iš prekybos ir sunaikinti.

        Tyrimai parodė, kad kancerogeno dioksino kiekis produktuose viršijo Pasaulio Sveikatos Organizacijos nustatytas normas daugiau nei šimtą kartų.

        Belgijos valdžia turės ištirti, kiek pašarų, užterštų dioksinais, dar yra rinkoje, taip pat nuolat stebėti dioksinų kiekį gyvulinėje produkcijoje. Nuo šiol bet koks belgiškos paukštienos ar su ja susijęs eksportas turės turėti specialų kokybės sertifikatą. Kitos ES šalys taip pat turės tirti dioksino kiekį iš Belgijos įvežamuose pašaruose ir paukštienoje bei su ja susijusiuose produktuose.

        Tyrimo metu jau nustatyta, kad VERKEST firmos, gaminančios riebalų priedus pašarams, vienas iš konteinerių buvo užterštas dioksinais, tačiau dar nenustatyta, ar tai atsitiko dėl to, kad minėtame konteineryje anksčiau buvo laikoma mineralinė alyva (tepalai) ar dėl šaldymo sistemos nutekėjimo. Riebalai vėliau buvo parduoti 14 pašarų gamintojų, o iš čia pagaminti pašarai parduoti  417 Belgijos ūkių, bent 2 Vokietijos ūkiams ir kol kas dar nežinomam kiekiui kiaulių augintojų Belgijoje ir Olandijoje.

        Belgijos vyriausybė buvo apkaltinta informacijos slėpimu siekiant išvengti skandalo, dėl ko antradienį vakare (birželio 1 d.) atsistatydino Belgijos žemės ūkio ministras Karelas Pinxten ir sveikatos apsaugos ministras Marcelis Colla.

        Jau balandžio 21 d. Belgijos žemės ūkio ministerija buvo gavusi vienos paukštienos firmos tyrimų rezultatus, kuriuose nurodoma, kad dioksinais užkrėsti pašarai paveikė vištas. Ministerija ėmėsi įvairių problemos sprendimo būdų, tačiau tik po mėnesio nusprendė įspėti vartotojus ir ES Komisiją.

        Specialistai Briuselyje mano, kad problema gali būti daug didesnė nei iki šiol buvo manoma. Jei užteršti pašarai buvo sušerti kiaulėms įvairiose Europos vietose, gali tekti imtis dar griežtesnių kontrolės priemonių.