e-žinios Nr.56

Data

1999 06 02

Įvertinimas
0

Seminaras


        Gegužės 28-29 d. Palangoje vyko Lietuvos liberalų sąjungos ir Fridricho Naumano fondo organizuotas seminaras ,,Integracija į ES: požiūris iš laisvosios rinkos pozicijų". Seminare pranešimą tema ,, ES plėtimasis ir žemės ūkio vystymosi perspektyvos" skaitė Laimonas Čiakas, Žemės ir maisto ūkio integracijos į ES departamento prie ŽŪM Žemės ūkio politikos skyriaus viršininkas.
 

Sustabdytas jautienos eksportas iš Šiaurės Airijos


        ES Komisija gegužės 21 d. rekomendavo Šiaurės Airijai nutraukti jautienos eksportą pagal Galvijų sertifikavimo eksportui schemą (ECHS) dėl klaidų kompiuterinėje galvijų duomenų bazėje.

        Jautienos eksporto uždraudimas tapo neišvengiamu po to, kai Komisijos inspektoriai po patikrinimo Belfaste priėjo išvadų, kad skubios papildomos priemonės negarantuos eksportuojamos jautienos kokybės.

        Š. Airijos Žemės ūkio departamentas (DANI) pirmadienį (gegužės 24 d.) pranešė apie eksporto draudimą, kadangi nepavyko taip greitai papildomai sužymėti galvijų ausų įsagais ir įgyvendinti kitų kontrolės priemonių, kurias buvo numatyta įdiegti iki šių metų spalio.

        ES Komisija patvirtino, kad DG XXIV ir DG VI rekomendavimu nurodyta D. Britanijai sustabdyti jautienos eksportą iš Š. Airijos ir imtis priemonių  sugriežtinti kompiuterinių duomenų apsaugą, pagerinti gyvulių surašymo tikslumą ūkiuose  ir įsegti papildomus ausų įsagus. Komisijos inspektoriai taip pat reikalavo, kad griežčiau būtų kontroliuojamas galvijų perkėlimas iš vienos bandos į kitą, taip pat jų atsivedimo duomenys.

        Inspektoriai taip pat nustatė, kad kas penkta bandos knyga, kuriose registruojami galvijų perkėlimo į kitą bandą, ženklinimo ir atsivedimo duomenys neatitinka ECHS reikalavimų.

        Dėl klaidų Š. Airijos galvijų duomenų bazėje, kaip paaiškėjo po patikrinimo, eksportui buvo paskersta 19 galvijų, kurie neatitinka ECHS reikalavimų. Manoma, kad klaidos atsirado dėl duomenų pervedimo iš senesnės duomenų bazės į naują ECHS sistemą, kuriai trūko dviejų metų duomenų. ECHS sistema reikalauja, kad bandoje, iš kurios eksportui atrenkamas galvijas, aštuonerius metus nebūtų buvę galvijų spongiforminės encefalopatijos atvejų (BSE), o senoji duomenų bazė turėjo tik šešerių metų duomenis.

        Jeigu jautienos eksporto draudimas nebus panaikintas artimiausiu laiku, Š. Airijoje tikriausiai bus įdiegta D. Britanijoje taikoma Duomenų kontrolės sistema (DBES), dėl kurios patikimumo ES Komisijos veterinarijos inspektoriai taip pat dar turi pastabų. Jei D. Britanijai pavyks greitai pašalinti nurodytus trūkumus, jai po ilgos pertraukos tikriausiai vėl bus leista atnaujinti jautienos eksportą. DBES sistema  taikoma tik iškaulintai jautienai iš 6-30 mėn. amžiaus galvijų, kurių kilmės istorija tiksliai žinoma. Tinkamus mėsos eksportui galvijus atvedusios karvės (griežta BSE kontrolė jų kilmės istorijoje) gali būti skerdžiamos tik praėjus 6 mėn. po veršiavimosi. Sistema naudojasi tik patvirtintomis tam skerdyklomis ir šaldytuvais, kompiuterizuota duomenų bazė, kontroliuojanti sistemos veikimą, veikia nuo 1998 m. rugsėjo.