e-žinios Nr.11: Nepatenkinti ūkininkai suplūdo į Briuselį

Data

1999 02 22

Įvertinimas
0

Nepatenkinti ūkininkai suplūdo į Briuselį


        Užsienio reikalų ministrų susitikimas sekmadienį (vasario 21d.) iš Briuselio buvo perkeltas į Liuksemburgą, nes į ES sostinę suplūdo daugybė žemdirbių,  nepatenkintų būsimomis reformomis. Belgijos vyriausybė griebėsi ypatingo saugumo priemonių, uždaryta didelė Briuselio dalis, užtverti keliai, patruliuoja daugiau nei 5 tūkst. policininkų, gyventojai net buvo perspėti languose nekabinti ES vėliavų.

        UR ministrai svarstė pirmą galutinio sprendimo variantą, kuris bus tvirtinamas ES Viršūnių susitikime Berlyne kovo 24, 25 dienomis. Vokietija, šio varianto autorė, juo siekė išryškinti šalių pozicijas įvairiais klausimais ir suteikti diskusijai naują postūmį. Tačiau nesutarimų yra daugiau nei sutampančių nuomonių.
        Prancūzijos delegacija vėl pasisakė prieš bendrą (co-financing) su ES savo žemės ūkio finansavimą, kuris siūlomas kaip vienas iš būdų, padėsiantis stabilizuoti ES biudžeto išlaidas žemės ūkiui nuo 2000 iki 2006 metų.

        Robinas Kukas (Robin Cook), D.Britanijos UR ministras, patvirtino, kad D.Britanija neatsisakys nuolaidų, kurias ji išsiderėjo 1980 metais. Jis teigė, kad Darbotvarkėje 2000 nelieka nieko, kas kompensuotų D.Britanijos ūkininkams minėtą nuolaidą (apie 3 mlrd. EUR kasmet). Ministro teigimu, D.Britanijos įnašas į ES biudžetą yra didesnis už daugelio kitų šalių, kurios yra ekonomiškai stipresnės už D.Britaniją, net ir jai naudojantis minėta nuolaida.

        Džordžas Papandreu ( George Papandreou), naujasis Graikijos UR ministras, pabrėžė, kad nei Graikija, nei Ispanija ir Portugalija nesutiks su Vokietijos siūlomu sanglaudos fondų mažinimu, kad būtų galima finansuoti ES plėtimąsi į rytus. Graikija prieštarauja ir jau iš esmės pasiektam bendram susitarimui, kad kasmetinės BŽŪP išlaidos būtų stabilizuotos ties 45 mlrd. EUR riba. Graikijos UR ministras reikalauja skirti daugiau lėšų Graikijai.

        Šiandien, vasario 22 d. Briuselyje prasidėjo ES žemės ūkio ministrų derybos dėl Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) reformų. Iki penktadienio bus bandoma susitarti dėl išlaidų žemės ūkiui sumažinimo, aptariant kiekvieną ž. ūkio sektorių.
        ES ūkininkai jaučia, kad jeigu bus mažinamos subsidijos ir stabdomas kainų rėmimas, pereinama prie tiesioginių išmokų, smarkiai sumažės jų pajamos. Lukas Gajanas (Luc Guyan), Europos ūkininkų organizacijos pirmininkas dabartinę situaciją ES vadina istorine, kurią ūkininkai puikiai supranta kaip jiems nepalankią.