Didėja veisiamų lašišų skaičius

Data

1999 12 15

Įvertinimas
0

Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerija
Ryšių su visuomene skyrius

Tel.: 391 - 019, 391 - 018; Fax.: 391 - 015;
Cituojant Ryšių su visuomene skyriaus pranešimus, šaltinį prašome nurodyti

Informacija žurnalistams 1999 m. gruodžio 15 d.

DIDĖJA VEISIAMŲ LAŠIŠŲ SKAIČIUS

Lašiša – vertingiausia Lietuvos žuvis, visais metų laikais sugaunama Baltijos jūroje ties mūsų šalies pakrante. Tai - jūrinė žuvis, kuri subrendusi atplaukia neršti į mūsų upes. Nors XIX a. pradžioje Lietuvoje lašišų būta gausiai, šiandien šios žuvys yra įtrauktos į Raudonąją Knygą. Lašišos labai jautrios cheminiam bei mechaniniam užterštumui, be to, sureguliuotos upių vagos trukdo neršto migracijai, todėl neršto arealas ir lašišų skaičius Lietuvoje šiuo metu yra labai sumažėjęs.

Lašišų žvejyba Baltijos jūroje griežtai reglamentuojama tarptautiniais susitarimais. Kiekvienai šaliai, priklausomai nuo jos indėlio į lašišų veisimą, skiriama lašišų sužvejojimo kvota. Nustatyta, kad žuvinant dirbtinai veistomis ir iki gyvybingų rituolių stadijos išaugintomis lašišaitėmis, jų sužvejojama netgi 10-15 ir daugiau procentų, negu žuvinant nepaaugintais lašišų jaunikliais. Antai nuo 1989 iki 1991 metų bendra Baltijos šalių lašišaičių rituolių produkcija siekė nuo 4,4 iki 5,6 mln. vienetų, iš kurių tiktai 0,4 mln. nuo laukinio neršto, o bendras lašišų sugavimas tais metais siekė net iki 2,4 - 3 tūkst. tonų.

Lietuvos indėlis veisiant lašišas kol kas dar mažas, todėl mažos ir skiriamos kvotos. Šiais metais Lietuvai leista sugauti tik 6 tūkst. 232 vienetus lašišų. Danijai padedant pradėtas eksploatuoti Lietuvos valstybinio žuvivaisos ir žuvininkystės tyrimų centro Žeimenos filiale pastatytas naujas modernus lašišų veislynas, todėl tikimasi, jog Lietuvoje veisiamų lašišų skaičius gerokai padidės, o dėl to ir sugauti jų bus leidžiama daugiau. Beje, jau ateinančiais metais mūsų kraštui leidžiamų sugauti lašišų kvota 10 proc. didesnė negu šiemet, t.y. kitais metais bus leista sugauti 6 tūkst. 840 vienetų lašišų.

Šių metų pradžioje naujajame lašišų veislyne pirmą kartą buvo patalpinta inkubacijai 50 tūkst. vnt. lašišų ikrų. Inkubacija vyko sėkmingai, šiais metais išauginta 12 tūkst. vnt. lašišaičių, kurių vidutinis svoris – apie 30 gramų. Jos išleistos į Šventosios upę (Kretingos raj.). Beje, tokio dydžio jauniklių Lietuvoje išauginti iki šiol nepavykdavo, o ir naudojant natūralius vandens šaltinius, šis procesas vykdavo dukart ilgiau.

Pirmaisiais metais esant nepilnam cecho apkrovimui, taip pat buvo sėkmingai inkubuojama bei auginamos ir kitos lašišų šeimos žuvys - šlakiai. Šiais metais į Vilnelės upę išleista 12 tūkst. vienetų po 4,1 – 7,5 g šlakių jauniklių. Nors auginant lašišas ir šlakius normatyviniai išeigos rodikliai dar nepasiekti, naujo cecho pirmųjų darbo metų rezultatus reikia vertinti teigiamai. Ateityje lašišų ir šlakių jaunikliai bus paauginami iki rituolių dydžio.

Kaip teigė Žemės ūkio ministerijos Žuvininkystės departamento Vidaus vandenų žuvininkystės skyriaus vyriausiasis specialistas Leonas JANĖNAS, šį rudenį jau surinkta ir patalpinta inkubacijai 110 tūkst. lašišų ir 120 tūkst. šlakių ikrų. Vyksta esminiai teigiami poslinkiai vykdant “Lašišų išteklių atkūrimo ir apsaugos Lietuvos vandenyje programą 1997 - 2010 metams”, kurią patvirtino Žemės ūkio ir Aplinkos ministrai.

Paskutiniaisiais metais mūsų krašte sugautos didžiausios lašišos svėrė 14,2 ir 26,7 kg, jų amžius siekė 7 ir 8 metus. Literatūroje nurodoma apie Lietuvoje sužvejotą 9 metų, 1,6 metro ilgio ir 40 kg svorio lašišą.

Parengė ŽŪM Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Neringa Gaidytė, tel. : 391 017