Dėl azoto trąšų poreikio

Data

2005 03 18

Įvertinimas
0

ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS

 

VIEŠŲJŲ RYŠIŲ SKYRIUS

 

Informacija

 

2005 kovo 18 d.

 

Tel.: 2391-018, Faks. 2391-015;

http://www.old.zum.lt ;  el.paštas: ausra@zum.lt

 

DĖL AZOTO TRĄŠŲ POREIKIO

 

Žemės ūkio ministerijos specialistai ieško būdų, kaip pavasario sėjai prasidėjus patenkinti galimą azoto trąšų poreikį. Šiemet pasaulinėje rinkoje labai išaugo mineralinių trąšų kainos. Lietuvoje yra tik viena amonio salietros gamintoja – AB ,,Achema“. Europos Sąjunga reglamentuoja šių trąšų įvežimą iš tradicinių Lietuvai Rusijos ir Ukrainos gamintojų, todėl nustatė antidempingo muito mokesčius importuojamam amonio nitratui, kuriame azoto kiekis didesnis nei 28 proc. masės – atitinkamai 47,07 EUR/t (Rusijai) ir 33,25 EUR/t (Ukrainai). Dėl šių antidempingo muito mokesčių pabrangino trąšos, taip pat padidėjo ir Lietuvos gamintojų kainos. Taigi amonio salietra pabrango iki 625 Lt /t, kai pernai metais šių trąšų kaina buvo 480 Lt/ t. Tačiau amonio nitrato trąšų kainos kitose ES valstybėse yra dar didesnės: pvz., Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje – 760 Lt/t, Skandinavijos šalyse – 650 Lt/ t.

Kadangi amonio salietra (amonio nitratas) yra pati populiariausia azoto trąša, Žemės ūkio ministerijos specialistai ieško būdų, kaip sušvelninti situaciją dėl galimo šių trąšų trūkumo pavasario sėjos metu. Žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė  buvo susitikusi su AB ,,Achema“ valdybos pirmininku dr. Bronislovu Lubiu dėl galimybės atpiginti UAB ,,Agrochema“ parduodamas azoto trąšas. Amonio salietros kainos padidėjimą lėmė gamtinių dujų, kitų žaliavų ir energetinių šaltinių pabrangimas. Gamtinių dujų kaina padidėjo nuo 82 iki 92 USD už toną. Už gamtines dujas  UAB ,,Achema“ moka iki dviejų kartų daugiau negu Rusijos ir Ukrainos amonio nitrato trąšų gamintojai. Todėl realių galimybių trąšoms atpiginti nerasta. UAB ,,Achema“ savo produkciją ES šalyse parduoda gerokai didesne kaina.

Į Lietuvą be antidempingo muito nuo 2004 m. lapkričio 21 d. iki  2005 m. gegužės 21 d. iš Rusijos ir Ukrainos įmonių leista importuoti 60 tūkst. t amonio salietros. Siekdama, kad Lietuvos žemdirbiai turėtų galimybę įsigyti papildomai pigesnių trąšų, Žemės ūkio ministerija kreipėsi į Ūkio ministeriją, kad ši tarpininkautų ES Antidempingo komitete, kad Lietuvai būtų skirta papildomai 60 tūkst. t amonio nitrato kvota nemokant antidempingo muito. Atsakymas iš ES turėtų būti greitai gautas.

Minimalus metinis amonio salietros poreikis Lietuvoje yra 250-300 tūkst. tonų. Daugiausia jos - apie 70 proc. metų poreikio (175–210 tūkst. tonų) - sunaudojama prieš pat pavasario sėją. Kadangi UAB ,,Agrochema‘‘ nuo balandžio mėnesio turi vykdyti anksčiau sudarytas eksporto sutartis į ES ir kitas šalis, bendrovė gali nepatenkinti mūsų šalies trąšų poreikio. Žemės ūkio ministrės Kazimieros Prunskienės nuomone, žemdirbiai turi paskubėti azoto trąšomis apsirūpinti kuo anksčiau, jau kovo mėnesį, nes pavasarinei sėjai artėjant, trąšos gali brangti.

Kad būtų patenkintas amonio salietros poreikis, Žemdirbystės institutas rekomenduoja šiomis trąšomis pirmiausia tręšti žieminius javus, o vasarinių augalų sėjai daugiau naudoti karbamidą, skystas azoto ir kompleksines trąšas. UAB ,,Agrochema“, atsižvelgdama į žemdirbių pageidavimus, fiziologinius augalų mitybos ypatumus, rinkos poreikius bei aplinkosaugos reikalavimus, pastaraisiais metais išplėtė skystųjų trąšų gamybos apimtį ir asortimentą. Universalios daugianarės trąšos tinka daugeliui kultūrinių augalų:  javams, rapsams, cukriniams ir pašariniams runkeliams, daržovėms, uogynams, vaismedžiams, gėlėms tręšti, tinka naudoti su daugeliu pesticidų. Specialistai taip pat rekomenduoja naudoti skystas vienanares ir kompleksines trąšas, nes jos gerokai pigesnės. Pavyzdžiui, KAS (karbamido-amoniako mišinys) skystos trąšos šiuo metu net 150 Lt pigesnės nei amonio salietra. UAB ,,Agrochema‘‘  specialistai šiuo metu įvairiose Lietuvos zonose žemdirbiams organizuoja seminarus, kurių metu pateikiami skystų trąšų panaudojimo privalumai.  UAB ,,Agrochema“ atstovai pažymi, kad  stambiuosius ūkio subjektus gali aprūpinti trąšomis, supakuotomis po 26 t ir pristatyti jas į nurodytą vietą, net į lauką.

 

Parengė Aušra Ramoškaitė

Cituojant pranešimus, šaltinį prašome nurodyti.
Jeigu kiltų neaiškumų, prašome informuoti.