Žemės ūkiui reikia jaunų žmonių, tikinčių jo ateitimi

Data

2019 09 20

Įvertinimas
5
duona.JPG

Tvarus ūkininkavimas ir veiklūs, nebijantys naujovių jaunieji ūkininkai yra viena svarbiausių taikios ir klestinčios Europos prielaidų. Tai buvo akcentuota šiandien Vilniuje įvykusioje Centrinės ir Rytų Europos šalių konferencijoje – svarbiausiame  tarptautinio projekto „Taikos duona“ renginyje.

Projekto dalyviai – už „geležinės uždangos“ buvusių 12 valstybių (Bulgarijos, Vokietijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Rumunijos, Slovakijos, Slovėnijos, Čekijos, Vengrijos, Kroatijos) žemės ūkio ministrai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

„Mūsų bendros vertybės ir sugebėjimas išgirsti vienas kitą yra labai svarbūs siekiant įveikti šiandienos iššūkius žemės ūkyje“, - konferencijoje kalbėjo žemės ūkio ministras Andrius Palionis, pabrėždamas vienybės ir sąžiningų konkurencinių sąlygų tarp visų ES žemdirbių poreikį. Pasak ministro, labai svarbu užtikrinti tvaraus žemės ūkio plėtrą, atitinkančią aukščiausius aplinkosaugos standartus.  Visa tai turi atsispindėti naujojoje bendrosios žemės ūkio politikos perspektyvoje.

Žemdirbiai ne tik maitina savo tautas, bet ir puoselėja kaimo idėją, neša atsakomybę už taiką ir gerovę. Konferencijos dalyviai daug dėmesio skyrė kartų kaitos kaime problemai ir ieškojo būdų, kaip išsaugoti ir pritraukti jaunus žmones į kaimą, kuriam tai gyvybiškai svarbu. Pasak jų, kaimas bus negyvybingas, jeigu čia nebus jaunų žmonių, kurie tikės savo ateitimi, norės likimą sieti su savo kraštu.

Pabrėžta, kad jauni žmonės imlūs naujovėms, jie nebijo keistis, naudotis naujausiomis technologijomis. Būtent inovacijos, modernūs valdymo metodai yra ES žemės ūkio, siekiančio įveikti klimato kaitos iššūkius, ateitis. Tai, kad tvarus ūkininkavimas eina koja kojon su jaunais žmonėmis, akcentavo visų šalių atstovai.

Konferencijoje atkreiptas dėmesys ir į būtinybę keisti visuomenės nuomonę apie kaimą, gerinti žemės ūkio veiklos įvaizdį. Pastebėta, kad Centrinės ir Rytų Europos šalyse vis dar atsargiai žiūrima į naujoves, laikomasi tradicinio ūkininkavimo principų. O tai kliūtis ateiti į rinką inovacijoms, naujoms technologijoms.

Renginį savo atvykimu pagerbusi jo globėja, Vokietijos žemės ūkio ministrė Julija Kliokner (Julia Klöckner) akcentavo vienybę, žemės ūkio indėlį užtikrinant taiką pasaulyje. Vokietijoje yra net posakis - „badaujantis skrandis negali užtikrinti taikos“. Savo kalboje ministrė paminėjo Brexit‘o ir  euroskepticizmo grėsmę. Ministrė taip pat pabrėžė ES bendrosios žemės ūkio politikos svarbą, užtikrinant tausų ūkininkavimą ir ūkių pajamų lygį, kartu pastebėdama, kad šiai politikai labai reikalingas ir visuomenės palaikymas. J. Kliokner pasiūlytas naujadaras „agricool“ buvo sutiktas garsiais pritarimo plojimais. Ministrė perdavė konferencijos dalyviams ir linkėjimus nuo Vokietijos Premjerės A. Merkel, su kuria šiandien buvo susitikusi ir kalbėjo apie klimato kaitą.

Projektas „Taikos duona“ Vokietijos iniciatyva pradėtas 2014 metais, kai buvo minimos Berlyno sienos, skyrusios Rytų ir Vakarų pasaulius, 25-osios griuvimo metinės. Šios sienos teritorijoje, vadinamojoje  „mirties linijoje“, buvo išauginti rugiai, o jų sėklos vėliau pasėtos Centrinės ir Rytų Europos valstybėse, kurios įstojo į ES po 1989 metų.

Pirmoji Taikos duona buvo iškepta Berlyne. Visų projekte dalyvavusių šalių atstovai nusprendė projektą tęsti bei taip dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį, kaip svarbu saugoti taiką žemėje. O jos išsaugojimas yra tiesiogiai susijęs su tvaraus žemės ūkio plėtra.

Kasmet vienoje aukščiau minėtų valstybių rengiamas susitikimas, kurio metu vyksta ne tik forumas, kurio metu diskutuojama įvairiomis ES žemės ūkiui ir jo ateičiai aktualiomis temomis, bet ir kepama Taikos duona iš specialiai šiai progai užaugintų grūdų.

Šiemet Lietuvoje iškepta duona - gyvenimo simbolis - buvo iškilmingai pašventinta Arkikatedroje Bazilikoje, Vilniuje.

Renginio pabaigoje pašventintą lietuviškos duonos kepalą žemės ūkio ministras Andrius Palionis ir Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus perdavė projektą 2020 m. tęsiančios šalies - Slovėnijos - žemės ūkio, miškų ir maisto ministrei Aleksandrai Pivec ir  nevyriausybinio sektoriaus atstovui Tone Hrovat.