Žemės ūkio ministras apsilankė Šalčininkuose: „Ieškosime sprendimų dėl pieno supirkimo kainų"

Data

2018 07 12

Įvertinimas
1
36944794_10156410176661904_5888207713921400832_n.jpg

Vienas pirmų klausimų, kurį žemės ūkio ministras Giedrius Surplys išgirdo susitikęs su Šalčininkų rajono žemdirbiais, buvo apie pieno supirkimo kainas. Ūkininkai išreiškė nerimą dėl pieno sektoriaus ateities. „Mes gerai žaidžiame komandinį žaidimą, pavyzdžiui, krepšinį, bet kai reikia kartu dirbti, kooperuotis, mes kažkodėl nenorime to daryti, o juk susijungus ūkininkų derybinės galios būtų didesnės“, – kalbėjo žemės ūkio ministras.

„Dėkoju, kad atvykote, Jūs jau aštuntas ministras, kuris čia atvyko, tai rodo, kad mūsų ryšiai su Vyriausybe yra labai stiprūs. Šalčininkų rajonas – tai žemdirbių kraštas, daug padarėme, turime gerų žemdirbių, sugebame dirbti nelengvomis sąlygomis, nors ne itin derlinga, bet mūsų žemė gyvuoja, daugėja jaunų ūkininkų, rajone vis daugiau naujos technikos. Be abejo, turime problemų: žemės grąžinimas, afrikinis kiaulių maras, pienininkystės sektorius, pieno supirkimo kainos, šiemet – sausra“, – susitikimo pradžioje kalbėjo Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič.

Žemės ūkio ministras pabrėžė, kad žemės ūkis – tai ne tik gamyba, nes tuomet užtektų tik robotų, itin svarbūs yra smulkūs ir vidutiniai ūkiai, jų konkurencingumo didinimas. Būtina gerinti ūkininkavimo sąlygas, ieškoti naujų rinkų, kad kuo daugiau produkcijos būtų parduodama.

„Taip, pieno kainos žemos, mes dabar ieškome sprendimų, kad tos kainos pakiltų, o ūkininkams nereikėtų parduoti karvių. Galvojame apie rizikos fondus, pradėjome būtent nuo pieno sektoriaus“, – kalbėjo Giedrius Surplys.

Ūkininkai aktyviai diskutavo dėl pieno supirkimo kainų, galimybės mokėti atlyginimus žmonėms ir išlaikyti juos kaime. Šiuo metu vidutinė pieno supirkimo kainą už kilogramą siekia apie 32 euro centus.

Susitikimo metu daug buvo kalbama ir apie tiesioginių išmokų suvienodinimą. Šiuo metu Lietuva yra pasiekusi 70 proc. tiesioginių išmokų vidurkio, po 9 metų turėtų būti pasiekta apie 80 proc., tai nėra sąžininga ir mažina galimybes kelti konkurencingumą. Žemės ūkio ministras dar kartą pakartojo, kad šiuo metu Briuselyje aktyviai deramasi dėl tiesioginių išmokų suvienodinimo, juolab, kad norima stiprinti smulkius ir vidutinius ūkius.

Šalčininkų rajone, šiuo metu yra  32 tūkstančių gyventojų, iš jų 2677 ūkininkai, vidutinis jų amžius – 57 metai. Rajone yra net 265 jaunieji ūkininkai, tai sudaro 20 procentų. „Mūsų rajone žemės yra nederlingos, bet labai daug dirbame, šiuo metu mūsų pagrindinė auginama kultūra yra kviečiai. Be abejo, visiems žemdirbiams nerimą kelia naujoji  bendrosios žemės ūkio politikos perspektyva. Jeigu tiesioginės išmokos nepakils, bijau, kad grįšime į 2004 metų padėtį, iki įstojimo į Europos Sąjungą“, – pristatydamas situaciją rajone kalbėjo Šalčininkų rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stanislavas Lebedis.