Tarptautinė paroda „Žalioji savaitė“: žemės ūkis viduryje Berlyno

Data

2018 01 18

Įvertinimas
0
DSC_0987.JPG

Lietuva jau 16-ąjį kartą įrengs savo ekspoziciją tarptautinėje žemės ūkio, maisto produktų ir sodininkystės parodoje „Žalioji savaitė“, kuri šiemet vyks sausio 19-28 dienomis Berlyne (Vokietija).

Jokia kita tarptautinė paroda Vokietijoje nesulaukia tiek lankytojų, kiek „Žalioji savaitė“. Tai   pasaulyje labiausiai koncentruota žemės ūkio ir maisto produktų pasiūla, kurioje demonstruojama, vaišinama, ragaujama. Visose nacionalinėse šalių ekspozicijose stengiamasi akcentuoti savo šalies ir jos produktų bei patiekalų išskirtinumą, o tai renginį daro itin patrauklų. 

 Bendras parodos plotas – 118 000 m², dalyvauja 1614 eksponentų iš 67 šalių. Parodos lankytojai:  maisto produktų vartotojai, mažmenininkai, prekybininkai, viešojo maitinimo įstaigų atstovai. Parodos organizatorių teigimu, šioje parodoje tradicija atitinka ateitį. Atsinaujinantys energijos šaltiniai, ekologinis žemės ūkis, sodininkystė ir kaimo vietovių plėtra tampa vis aktualesnėmis temomis. Parodos metu vyks daugiau nei 300 forumų, seminarų, konferencijų, komitetų susitikimų.

 Lietuvos stendas – veiklos sūkuryje

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos įrengta dviejų aukštų ekspozicija (262 m²) parodoje visuomet sulaukia didelio dėmesio. 2018-ieji neturėtų būti išimtis, juk čia šakočius, sausainius „Grybukai“ tūkstančiams parodos lankytojų pristatys L. Sadauskienės individuali įmonė, gurmanai galės paragauti trijų rūšių tradicinio kaimiško alaus (A. Udrienės individuali įmonė). Juoda duona, namine gira bei sveikuolių sausainiais vaišins UAB „Saimeta“, ekologiškus mėsos gaminius pristatys Žilių šeimos ekologinis ūkis. Taip pat lankytojai ekspozicijoje ras šimtalapių ir duonos su įvairiais pagardais, kepamos UAB „Radviliškių kaimo kepykloje“. MB „Medaus magija“ vaišins medumi, pagardintu  lietuviškų uogų priedais, o MB „Šušvės midus“ – pagal senąsias tradicijas pagamintu midumi, UAB „Spila“ pristatys  funkcinį maistą su spirulina.

 Žalvarinius papuošalus, verbas, nėrinius, molinius ąsočius, lėles tautiniais rūbais ekspozicijoje demonstruos Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus skyrius bei Lietuvos ūkininkių draugijos tautodailininkai. Nebus pamirštas ir grožio puoselėjimas – lietuviškus, tautinio paveldo ženklu pažymėtus kremus pristatys UAB „Evija ir partneriai“.

Kaip visuomet Lietuvos ekspozicijoje vyks įvairių valstybių delegacijų dvišaliai susitikimai, organizuojamos spaudos konferencijos, bus dalijami informaciniai leidiniai, žemėlapiai. Parodos metu  stendą aplankys Vokietijos bei kitų šalių žurnalistai, įvairių organizacijų, užsienio valstybių ambasadų,  asociacijų  atstovai.

 Šiemet žemės ūkio ministras Bronius Markauskas ir viceministras Rolandas Taraškevičius planuoja susitikti su Europos Komisijos nariais, atsakingais už žemės ūkį ir maisto saugą, Vokietijos, Naujosios Zelandijos, Ukrainos, Olandijos, Omano, Latvijos, Lenkijos, Estijos, Japonijos ir kitų šalių žemės ūkio ministrais bei kitais aukštais pareigūnais.

Parodos metu įvyks ir susitikimas su projekto „Taikos duona“ atstovais. Kasmet vienoje iš „Taikos duonos“ asociacijai priklausančių valstybių būna organizuojamas narių susitikimas, kurį lydi ne tik forumas „Taika ir žemės ūkis“, bet ir „Taikos duonos“ kepimas iš specialiai šiai progai užaugintų grūdų. Šiuo projektu siekiama parodyti, jog taikos išsaugojimas pasaulyje yra tiesiogiai susijęs su tvaraus žemės ūkio plėtra. Šiemet toks renginys bus bendrai įgyvendinamas Latvijoje ir Estijoje, o 2019 m. Taikos duoną keps Lietuvoje.

Parodos partnerė – Bulgarija

Nuo 2018 m. sausio mėnesio ES pirmininkaujanti Bulgarija šiemet tapo parodos partnere, pasirinkusi šūkį „Saulės aromatas“. Bulgarija yra šalis, aktyviai dalyvaujanti pasaulio prekybos liberalizavimo ir globalizacijos procese. Šią šalį žinoma daro gamta, svetingumas ir autentiškas maistas. „Žaliosios savaitės“ metu bus pristatyti tradiciniai bulgarų produktai, pastaraisiais metais įsitvirtinę pasaulio rinkoje. Tai – vaisiai, daržovės, jogurtas, sūriai, mėsos ir pieno produktai, vynas ir kt. Kadangi Bulgarijoje yra labai vertinamas ekologinis žemės ūkis, tad daugelis parodoje  demonstruojamų produktų turės ekologinius sertifikatus. Ekologiškas net garsiausias pasaulyje bulgarų žemės ūkio produktas – rožių aliejus. Bulgarija yra didžiausia pasaulyje šios neatskiriamos geriausių kvepalų sudedamosios dalies gamintoja.

Šiandien vakare ši šalis Berlyne surengs priėmimą 3600 kviestinių svečių ir delegacijų iš 100 šalių. Juos visus sveikins ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Phil Hogan, Berlyno meras Michael Müller, Vokietijos maisto ir žemės ūkio ministras Christian Schmidt, Vokietijos ūkininkų asociacijos prezidentas Joachim Rukwied  ir kt.

Priėmimo metu Lietuvos delegacija susitiks su Vokietijos federalinės maisto ir žemės ūkio ministerijos valstybės sekretoriumi Hermann Onko Aeikens ir ES Sveikatos ir maisto saugos komisaru Vyteniu Andriukaičiu.

Tarptautinis forumas – svarbiausias parodos renginys

Parodos metu vykstantis  maisto ir žemės ūkio forumas laikomas svarbiausiu žemės ūkio renginiu pasaulyje. Šiemet jo tema yra „Kurti gyvulininkystės produktų gamybos ateitį – tvariai, atsakingai, produktyviai“. Prognozuojama, kad daugėjant pasaulio gyventojų, keičiantis vartotojų įpročiams, augant gyvenimo gerovei, gyvulininkystės produktų vartojimas neproporcingai augs. Tikimasi, kad iki XXI a. vidurio pavyks padvigubinti būtino gyvūninės kilmės maisto gamybą. Gyvulininkystė suteikia pragyvenimo šaltinį beveik 1,3 mlrd.  žmonių ir remia kaimo vietovių plėtrą. Prie gyvūninių produktų paklausos patenkinimo ypač prisideda smulkieji ūkininkai.

Gyvulininkystė yra gamtinių išteklių naudotoja ir sukuria apie 15 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Kita vertus, ganyklos išsaugo biologinę įvairovę. Sutariama, kad gyvulininkystėje reikia tvaresnio ir efektyvesnio išteklių, ypač vandens ir dirvožemio, naudojimo, taip pat ne mažiau svarbi gyvūnų sveikata ir gerovė bei atsparumo antibiotikams kontrolė.

„Berlyne vyksiančiame aukšto lygio žemės ūkio ministrų susitikime visi kartu ieškosime atsakymų į esminius klausimus apie tai, kaip tvarus žemės ūkis gali kovoti su badu pasaulyje ir užtikrinti pasaulinę maisto produktų paklausą“, – sako žemės ūkio ministras B. Markauskas.