Susižavėjusi augalininkyste tęsia senelių tradicijas

Data

2017 08 08

Įvertinimas
0
IMG_2569.jpg

Lietuvoje ūkininkavimas yra viena iš seniausių verslo formų, kuri sparčiai išpopuliarėjo šaliai atgavus nepriklausomybę. Tuomet daugelis žmonių atgavo kažkada nusavintą žemę ir įkūrė mažus, dažniausiai savo reikmėms naudotus ūkius. Dabar pastebima tendencija, kad praeityje ypač populiarūs gyvulininkystės ūkiai pamažu užleidžia vietą augalininkystei.

Į ūkininkavimą vis dažniau įsitraukia jauni žmonės, kuriems derlingas žemes ir išpuoselėtus ūkius palieka seneliai. Ne išimtis ir Vyšniauskų augalininkystės ūkis, užgimęs mažame plotelyje, dabar vos telpantis į 500 ha lauką. Ūkininkai džiaugiasi, kad visai neseniai prie ūkininkavimo prisijungė ir duktė Agnė. Pasinaudojusi parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“, šiandien mergina rūpinasi nuosavu ūkiu ir džiaugiasi pasiektais rezultatais.

Ūkininkavimo verslas užprogramuotas genuose

Alionių II kaime, Širvintų rajone, įsikūręs Vyšniauskų ūkis, kuriame auginamos grūdinės kultūros (kvietrugiai, žieminiai ir vasariniai kviečiai, žirniai), skaičiuoja ne vienerius metus. Dar senelio pradėtas augalininkystės ūkis smarkiai išsiplėtė, todėl, norint tinkamai prižiūrėti teritoriją, ūkis buvo padalintas. Didžiąją dalį dabar prižiūri tėtis Vidmantas Vyšniauskas, o kitą – duktė Agnė. Pabaigusi studijas Vilniuje ir vis dažniau grįždavusi namo padėti tėvams, mergina net nepastebėjo, kaip įsisuko į ūkininkavimą. Naujam ūkiui stigo lėšų, todėl šeimos galva pasiūlė dukteriai pasinaudoti KPP siūloma parama, kuria pats sėkmingai pasinaudojo praeityje plėsdamas šiltnamių ūkį.

Agnės ūkyje naudojama technika buvo nuomota, todėl gautą KPP paramą ji paskyrė naujai technikai įsigyti. Šiuo metu ūkyje darbus padeda atlikti naujausias varstytuvas, sėjamoji mašina, purkštuvas, frontalinis krautuvas ir traktorius. „Įsigijus šią modernią techniką, ne tik nebeliko išlaidų technikos nuomai, bet ir sumažėjo darbuotojų skaičius, nes dabar per tą patį laiką apdirbami didesni plotai. Be to, sunaudojame mažiau chemikalų, nes naujausi purkštuvai dirba efektyviau. Apibendrinus, darbai vyksta greičiau ir našiau“, – džiaugiasi A. Vyšniauskaitė.

Pastebėjusi naujos technikos efektyvumą ir naudą ūkiui, jaunoji ūkininkė atvirauja, kad ateityje norėtų įsigyti modernų kombainą, kuris padėtų dar labiau modernizuoti besiplečiantį augalininkystės ūkį, ir svarsto apie planus rengti naują paraišką paramai gauti.

Prioritetai – moderni technika

„Jau kurį laiką pastebime, kad pagal KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ gauti pinigai dažniausiai panaudojami žemės ūkio technikai modernizuoti ir ūkiui plėsti. Tai džiugina, nes būtent tokios investicijos padeda siekti pagrindinio šios KPP veiklos srities tikslo – didinti ūkių gyvybingumą ir visų tipų žemės ūkio veiklos konkurencingumą, gerinant veiklos efektyvumą ir rezultatus, taip pat skatinant inovacijų diegimą ūkiuose. Tokios investicijos pasiteisina, nes leidžia sumažinti darbų savikainą. Galima įžvelgti ir dar daugiau privalumų, pavyzdžiui, kuriami geresnės kokybės maisto produktai ar mažinamas neigiamas poveikis aplinkai“, – privalumus vardija Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento vyriausioji specialistė Milda Jusienė.

Jau šį rudenį (nuo rugsėjo 4 d. iki spalio 31 d.) ūkininkai galės teikti paraiškas paramai investicijoms į žemės ūkio valdas gauti. Atkreipiamas dėmesys, kad teikiantys paraiškas turi atitikti kelis reikalavimus: pareiškėjo ūkis negali būti naujai besikuriantis ir iki paramos paraiškos pateikimo turi nepertraukiamai veikti ilgiau nei 24 mėnesius; ūkio ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte, turi būti didesnis kaip 8 tūkst. Eur. Atitikus reikalavimus, gauta parama gyvulininkystės ir augalininkystės sektoriuose gali finansuoti iki 50 proc. projekto išlaidų, o didžiausias bendros paramos lygis – 70 proc.

Daugiau informacijos apie ES teikiamą paramą galima rasti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse (www.zum.lrv.lt, www.nma.lt).