Šiaurės Europoje nustatyti nedideli dirbtinių radionuklidų kiekiai ore pavojaus sveikatai ir aplinkai nekelia

Data

2020 07 02

Įvertinimas
0
radiacija.png

Savaitgalį viešojoje erdvėje buvo pranešta, kad praėjusią savaitę Šiaurės Europoje nustatyti nedideli dirbtinių radionuklidų kiekiai ore. Lietuvos Radiacinės saugos centras informuoja, kad jie nekelia pavojaus žmonėms ir aplinkai.

Šiuo metu bandoma nustatyti, iš kur po Europą pasklido šie radionuklidai, tačiau dėl labai mažos jų koncentracijos ore tai padaryti yra sudėtinga. Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties organizacijos atstovas informavo, kad nėra atmetama incidento civiliniame branduoliniame objekte galimybė. 

Suomijos branduolinės ir radiacinės saugos centras (STUK), atsižvelgdamas į nustatytų radionuklidų sudėtį, neatmeta prielaidos, kad nustatytų dirbtinių radionuklidų į aplinką galėjo patekti iš reaktoriaus branduolinio kuro, o atsižvelgiant į užfiksuotą mažą dirbtinių radionuklidų kiekį ore, į aplinką jų galėjo patekti atliekant reaktoriaus priežiūros darbus. 

Nyderlandai pagal meteorologinius duomenis sumodeliavo galimą šių radioniklidų sklidimą ir pagal tai Lietuvos šis oro srautas nesiekia. Radiacinis fonas Lietuvoje bei Šiaurės Europoje neviršijo ir šiuo metu neviršija leistinų lygių. Apie bet kokius radiacinio fono pakitimus Lietuvoje gyventojai bus nedelsiant informuojami.

Lietuvos Respublikos teritorijoje nuolat veikia Aplinkos apsaugos agentūros valdomos Radiacinio monitoringo ir ankstyvojo perspėjimo stotys. Šios stotys išdėstytos visoje teritorijoje ir nuolat matuoja gama dozės galią. Duomenų kitimą gali stebėti kiekvienas gyventojas, Radiacinės saugos centro interneto svetainėje pasirinkęs aktyvią nuorodą „Radiacinis fonas Lietuvoje“.

Kilus klausimų dėl radiacinės saugos, gyventojai gali kreiptis į Radiacinės saugos centrą tel. (8 5) 236 1936, el. paštu rsc@rsc.lt arba susipažinti su informacija interneto svetainėje www.rsc.lt.