Per pirmąjį 2018 m. pusmetį – trečdaliu daugiau kredito garantijų

Data

2018 07 10

Įvertinimas
0
ŽŪPGF.png

Per pirmąjį š.m. pusmetį Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) kredito įstaigoms už žemdirbiams, kaimo verslininkams ir perdirbėjams išduotus 15,2 mln. Eur kreditų bei lizingo paslaugų suteikė 111 garantijų už 10,4 mln. Eur. Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrai atitinkamu laikotarpiu suteiktos 2 garantijos už 4,6 mln. Eur. Per visą  ŽŪPGF veiklos laikotarpį (nuo 1997 m.) jau suteikta 5291 garantija už 875 mln. Eur, kredito įstaigos žemės ūkio ir kaimo verslo sektoriui paskolino 1,1 mlrd. Eur.

Šiais metais, lyginant su praėjusių metų pirmuoju pusmečiu, kai žemdirbiams, kaimo verslininkams ir perdirbėjams buvo išduota 91 garantija už 7,8 mln. Eur, garantijų išduota trečdaliu daugiau. Vidutinė kredito įstaigų finansuojama suma šiemet siekė 137 tūkst. Eur, teikiama garantija – 94 tūkst. Eur, t.y. 69 proc. kredito sumos. Didžiausias šiemet suteiktas finansavimas – 1,16 mln. Eur investicinis kreditas, skirtas paukštininkystės verslui plėtoti, mažiausia investicija – 15 tūkst. Eur, kurie skirti alternatyviam verslui Šalčininkų rajone kurti.

Daugiausia garantijų kaip ir ankstesniais metais suteikiama ūkininkų ūkiams – jiems suteiktų garantijų suma sudarė 77 proc. viso garantijų portfelio. Labiausiai finansuojama veiklos sritis išliko tradicinis žemės ūkis – augalininkystės projektai sudarė 53 proc. visų išduotų garantijų, gyvulininkystės – 32 proc. Likusią dalį sumos sudarė alternatyviosios veiklos projektai, kuriuos įgyvendinant buvo įsigyjama miškų ūkio technika, teikiamos autoservisų, kaimo turizmo paslaugos, lėšos skiriamos trumpalaikiam turtui įsigyti.

Kreditų garantijos šiemet aktyviausiai buvo teikiamos Šiaulių rajone – ten suteikta 16 proc. visų kreditų su garantija. Aktyviai taip pat skolinosi Pasvalio, Utenos, Radviliškio, Kėdainių rajonų žemdirbiai ir kaimo verslininkai. Suteiktos garantijos šiemet leido sukurti ir išsaugoti net 700 darbo vietų kaimo vietovėse.

ŽŪPGF bendradarbiauja su visais bankais ir daugeliu kredito unijų Lietuvoje.

„Šiais metais pastebime kreditų garantijų poreikio didėjimą“, – sako Žemės ūkio paskolų garantijų fondo laikinai pareigas einanti direktorė Romalda Globienė. „Tam didelės įtakos turi dalinis palūkanų kompensavimas imantiems kreditus ar lizingo paslaugas su valstybės garantija. Palūkanos kompensuojamos tiek už investicinius kreditus, tiek už kreditus trumpalaikiam ar biologiniam turtui įsigyti. Kompensacijos procentas siekia net 80 proc. kredito įstaigoms sumokėtų palūkanų sumos, o tai labai svari parama besiskolinantiems.“

ŽŪPGF informacija