Pasirašytas trišalis protokolas atveria duris šaldytos jautienos eksportui į Kiniją

Data

2017 05 24

Įvertinimas
0
tituline1.JPG

Šaldytos jautienos eksportas į Kiniją tampa vis realesnis – šiandien žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, Maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika ir  Kinijos generalinės kokybės priežiūros, inspekcijos ir karantino administracijos (AQSIQ) viceministras Mei Kebao pasirašė trišalį protokolą dėl šaldytos jautienos reikalavimų eksportui.

Pasak žemės ūkio ministro B. Markausko, Lietuvos jautienos eksportuotojams Kinijos rinka yra labai svarbi, todėl tikimasi bendradarbiavimą plėsti, o pasirašytas protokolas yra darnaus dvišalio darbo rezultatas.

„Galima sakyti, kad šiandien šaldytos jautienos gamintojai jau gali ruoštis produkcijos eksportui į Kiniją – padaryta bene 80 proc. darbo tam, kad lietuviška jautiena galėtų keliauti į šią milžinišką rinką. Žinoma, dar laukia sertifikavimo ir kitos procedūros, tačiau pasirašytas protokolas yra didelis žingsnis galutinio tikslo link“, – teigia žemės ūkio ministras B. Markauskas.

Maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius D. Remeika padėkojo AQSIQ viceministrui už produktyvų bendradarbiavimą bei išsakė viltį, kad sertifikavimas vyks taip pat sparčiai, kaip buvo pasirengta šio protokolo pasirašymui. Taip pat jis pabrėžė, kad laukia ir antrasis žingsnis – tai jautienos subproduktų eksportas į Kiniją.

„Kinijos ekspertai audito dėl jautienos į Lietuvą atvyko šių metų balandžio 19 d., taigi vos per mėnesį buvo pasirengta protokolo pasirašymui. Svarbu pažymėti, kad pasirašytas protokolas tik dėl šaldytos jautienos, jautienos produktai ir subproduktai nėra įtraukti. Tad žvelgiame toliau bei tikimės greitu laiku įtraukti į protokolą ir jautienos subproduktus“, – teigia VMVT direktorius D. Remeika.

AQSIQ viceministras džiaugėsi galimybe aptarti esamą ir būsimą bendradarbiavimą, taip pat pastebėjo, kad Lietuva yra didžiausia eksportuotoja į Kiniją iš Baltijos šalių, pasižyminti aukštos kokybės produktais. Pasak viceministro Mei Kebao, Kinija yra suinteresuota lietuviškų pieno produktų, grūdų bei jautienos importu.

2016 m. rugpjūčio 23 d., po  beveik šešerių derybų metų, 17 Lietuvos pieno įmonių buvo įtrauktos į Kinijos sertifikavimo ir akreditavimo administracijos (CNCA) sąrašus ir gavo teisę eksportuoti pieno produktus (kondensuotą pieną, sviestą, sūrius, pieno miltelius, baltymų koncentratus ir kitą pieno produkciją) į Kiniją. Tačiau dvi Lietuvos pieno įmonės (“Kauno pienas” ir “Panevėžio pienas”) iki šiol dar negavo šių leidimų. Apie tai žemės ūkio ministras jau kalbėjo prieš mėnesį viešėdamas Pekine,kur buvo susitikęs su AQSIQ viceministru. Tuomet Kinijos pareigūnai patikino, kad artimiausiu metu bus svarstoma dėl šių perdirbėjų registracijos CNCA. Tad šiandien vykęs susitikimas buvo puiki proga dar kartą pasiteirauti apie vykstantį procesą. Ministras B. Markauskas buvo patikintas, kad klausimas sprendžiamas ir greitu laiku turi būti patvirtinta dviejų Lietuvos įmonių registracija.

Lietuva taip pat yra suinteresuota šienainio bei grūdų (kviečių) eksportu į Kiniją. Susitikimo metu Augalininkystės tarnybos prie ŽŪM vadovas Sergejus Fedotovas pastebėjo, kad Lietuva laukia atsakymo dėl AQSIQ ekspertų audito misijos.

Susitikimo Žemės ūkio ministerijoje metu aptarti ir dvišalių santykių klausimai.

Birželio 8 d. Ningbo viceministras Rolandas Taraškevičius dalyvaus AQSIQ organizuojamame tarptautiniame renginyje, skirtame žemės ūkio ir maisto produktų rinkos atvėrimo palengvinimui, taip pat numatomas dvišalis susitikimas su AQSIQ viceministru Sun Dawei. 

2016 metais žemės ūkio ir maisto produktų eksportas iš Lietuvos siekė 4385,2 mln. eurų, importas – 3406,9 mln. eurų. Žemės ūkio ir maisto produktai sudarė 19,4 proc. viso Lietuvos prekių eksporto ir 13,7 proc. viso importo. 72,2 proc. eksportuotų žemės ūkio ir maisto produktų buvo lietuviškos kilmės. 2017 m. sausio – vasario mėn. žemės ūkio ir maisto produktų eksportas iš Lietuvos siekė 674,6 mln. eurų, importas – 563,3 mln. eurų. Žemės ūkio ir maisto produktai sudarė 17,5 proc. viso Lietuvos prekių eksporto ir 13,0 proc. viso importo. 70 proc. eksportuotų žemės ūkio ir maisto produktų buvo lietuviškos kilmės.