Nacionalinės žemės tarnybos darbuotojai Ignalinoje susitiko su žemės savininkais

Data

2010 12 07

Įvertinimas
0

 

Gruodžio 3 dieną Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Žemės tvarkymo departamento direktorius Algis Bagdonas, vyriausioji specialistė Giedrė Leimontaitė ir Ignalinos žemėtvarkos skyriaus vedėjas Arvydas Bagdonas dalyvavo susitikime su žemės savininkais ir ūkininkais. Tarnybos darbuotojai pristatė nuo liepos 1 dienos galiojančią naują žemės tvarkymo ir administravimo sistemą, informavo apie valstybinės žemės nuomos bei pardavimo sąlygas, papasakojo apie žemės konsolidacijos projektus. 

 

Susitikime, kurį organizavo Lietuvos žemės savininkų sąjunga, dalyvavo apie 40 žemės savininkų ir vietos ūkininkų. Pirmasis kalbėjęs NŽT Žemės tvarkymo departamento direktorius A.Bagdonas papasakojo apie pasikeitimus žemės valdymo ir administravimo srityje. Direktorius akcentavo tai, jog nuo liepos 1 dienos daug įgaliojimų suteikta teritorinių žemėtvarkos skyrių vedėjams, kurie savarankiškai gali priimti svarbius sprendimus – atkurti nuosavybės teises į žemę, perduoti žemės sklypus neatlygintinam naudojimui, parduoti ar išnuomoti valstybinės žemės plotus.

 

Kalbėdamas apie valstybinės žemės pardavimą ir nuomą A.Bagdonas priminė, kad pagal dabar galiojančią tvarką visus su žemės sklypų projektavimu, matavimu ir įregistravimu Nekilnojamojo turto registre susijusius darbus turi apmokėti pats pirkėjas ar nuomininkas. NŽT Žemės tvarkymo departamento direktorius ūkininkams ir žemės savininkams priminė, kad jie valstybinę žemę gali pirkti ir išsimokėtinai - visą sumą sumokėti reikia per 15 metų, mokant 5 proc. palūkanas nuo nesumokėtos sumos. Svarstančius apie žemės nuomą, A.Bagdonas ragino sklypus nuomotis bent penkeriems metams, kad patys ramiau jaustųsi. „Sudarę sutartį penkeriems ar dešimčiai metų, jūs garantuotai tą visą laiką ir turėsite numatytą žemę, o pasibaigus trumpalaikei sutarčiai, sudarytai tik vieneriems metams, ta žemė gali būti parduota ar grąžinta kitiems žmonėms, - aiškino A.Bagdonas. - Noriu akcentuoti labai svarbų dalyką: pasikeitusios taisyklės numato, jog valstybinės žemės nuomininkas turi pirmenybę prieš asmenį, kuriam ta žemė grąžinama atkuriant nuosavybės teises. Tokiu atveju vadinamasis išvadininkas, norėdamas, kad jam būtų atkurtos nuosavybės teisės į žemę, turi sutikti su nuomos sutarties sąlygomis, o šia žeme galės naudotis tik tuomet, kai baigsis su nuomininku sudarytos sutarties terminas“.

 

NŽT Žemės tvarkymo departamento specialistė G.Leimontaitė žemės savininkams ir ūkininkams papasakojo apie Lietuvoje dar naują reiškinį – žemės konsolidaciją. „Vykdant žemės konsolidaciją kompleksiškai pertvarkomos tam tikroje kaimo vietovės teritorijoje esančių žemės sklypų ribos, juos sujungiant taip, kad būtų suformuotos racionaliai valdomos žemės ūkio valdos, sukuriama tinkama kaimo infrastruktūra. Konsolidacija padeda gerinti ūkininkavimo sąlygas, suformuojant mažiau ir geresnės formos žemės sklypų, juos jungiant“, - aiškino G.Leimontaitė. Specialistė taip pat pristatė pavyzdžius, kaip konsolidacija vykdoma Lietuvoje ir užsienio šalyse. Lietuvoje jau 2005- 2008 metais buvo įgyvendinta 14 žemės konsolidacijos projektų. G.Leimontaitė žemės savininkams ir ūkininkams papasakojo, kaip jie gali racionaliau sutvarkyti savo valdomus žemės sklypus dalyvaudami tokiuose projektuose. „Ir svarbiausia yra tai, jog gaudami naudą jūs visiškai neturėsite investuoti savo lėšų, mat žemės konsolidacijos projektų vykdymą finansuoja Europos Sąjunga“, - pabrėžė specialistė. Susidomėjusius dalyvavimu projekte G.Leimontaitė ragino prašymus teikti valstybinei įmonei Valstybės žemės fondui.

 

 

Nacionalinės žemės tarnybos informacija

tel. (8 5) 210 0555