Nacionalinė žemės tarnyba taikys pažangiausią korupcijos prevencijos sistemą

Data

2020 01 31

Įvertinimas
21
laukai.jpg

Viena pirmųjų Lietuvos valstybės institucijų – Nacionalinė žemės tarnyba – įsidiegė antikorupcinės vadybos sistemą, sukurtą pagal geriausią pasaulinę kovos su korupcija praktiką ir atitinkančią tarptautinio standarto reikalavimus.

Tai patvirtino Vokietijos vadybos sistemų ir personalo sertifikavimo įstaigos TÜV Thüringen e.V. padalinio Lietuvoje auditoriai.

Anot NŽT direktoriaus Laimono Čiako, korupcijos prevencija yra viena iš NŽT prioritetinių sričių. Institucijoje propaguojama „nulinė dovanų politika“ – tai reiškia, kad vadovaujamasi nuostata, jog už atliktą ar atliekamą darbą nepriimamos jokios dovanos.

 „Tarnyba, savo veikloje pasiryžusi taikyti antikorupcinės vadybos sistemą, prisiėmė ir didelę atsakomybę, kad ši sistema realiai veiktų visose srityse, kad jos teikiamą naudą pajustų tiek darbuotojai, tiek į mus besikreipiantys žmonės“, – patikino L. Čiakas.

Antikorupcinės vadybos sistemos diegimas NŽT užtruko 10 mėnesių. Ji įdiegta žemės tvarkymo ir administravimo, žemės naudojimo valstybinės kontrolės, nekilnojamojo turto kadastro ir vidaus administravimo srityse.

Nuo šiol pagal tarptautinio standarto ISO 31010 „Rizikos valdymas“ reikalavimus kasmet bus atliekamas NŽT veiklos sričių ir procesų korupcijos rizikos vertinimas, rengiami šios rizikos valdymo priemonių planai, vyks stropus darbuotojų ir rizikingų veiklos partnerių patikrinimas. Reguliariai organizuodama mokymus, NŽT daug dėmesio skirs darbuotojų sąmoningumo ir atsparumo korupcijai didinimui.

NŽT jau kelerius metus veikia Pasitikėjimo linija, o praėjusį rudenį buvo sukurtas ir Vidinis kanalas. Šiomis priemonėmis asmenys gali pranešti apie tarnyboje galbūt padarytus, daromus ar ketinamus daryti pažeidimus. Atvejai apie darbuotojų padarytus pažeidimus skelbiami viešai NŽT tinklalapyje.

Remiantis visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2019“ duomenimis, NŽT veiklos skaidrumas, palyginti su 2018 m., yra vertinamas palankiau. NŽT nėra minima tarp labiausiai korumpuotų valstybės institucijų.

Kita „Vilmorus“ atlikta gyventojų apklausa parodė, kad, palyginti su ankstesniais metais (2017 m. ir 2018 m.), sumažėjo asmenų, nurodžiusių, jog asmeniškai susidūrė su korupcijos apraiškomis NŽT. Tyrimas atskleidė, kad vertinančių NŽT veiklą teigiamai yra daugiau negu neigiamai.