ES ir Japoniją nuo šiol jungs ekonominės partnerystės susitarimas

Data

2017 07 07

Įvertinimas
0
jap.jpg

Šią savaitę ES ir Japonija po ketverių metų atkaklių derybų iš esmės pasiekė politinį susitarimą dėl ekonominės partnerystės. Šiuo susitarimu bus skatinama prekių ir paslaugų prekyba, užtikrinant tvirtas ES standartų ir vertybių apsaugos garantijas, taip pat suteikiama galimybių investuotojams. Galutinis susitarimas, suderinus techninius klausimus, bus parengtas ir įsigalios 2019 m. pradžioje.

Šis didelę svarbą pasaulinei prekybai turintis sandoris labai sustiprino ES pozicijas formuojant tarptautinės prekybos taisykles bei nustatant standartus ir  siunčia žinią, kad tvirta ir vieninga Europos Sąjunga, atstovaujanti 500 milijonams žmonių, gali suteikti aiškią naudą tiek eksportuotojams, tiek piliečiams.

 

Muitai sumažės arba bus panaikinti

 

Japonijos rinka yra itin naudinga Europos ūkininkams ir maisto produktų gamintojams. Į šią šalį kasmet eksportuojama daugiau nei už 5,7 mlrd. eurų ir tai yra ketvirta pagal dydį ES žemės ūkio produktų eksporto rinka.

Derybų metu pasiekta reikšmingų susitarimų daugelyje sričių, susitarta dėl ambicingų prekybos taisyklių.

Susitarimu bus panaikinti arba gerokai sumažinti muitai žemės ūkio ir maisto produktams, kurių eksportas ES yra ypač svarbus. Europos Komisijos vertinimu, pasiektas geresnis susitarimas, nei buvo galima tikėtis: nuo pat susitarimo įsigaliojimo pradžios bus liberalizuota 91 proc. importo iš ES, po pereinamųjų laikotarpių – 99 proc., likusioms prekėms (t. y. jautriausiems žemės ūkio produktams) numatytos kvotos ar dalinis muito sumažinimas.  Po pereinamųjų laikotarpių bus sumažinti Japonijos taikomi muitai sūriams (iki nulio), jautienai, kiaulienai (nuo 38 iki 9 proc.), kitiems maisto produktams.

ES ir Japonijos susitarimu Europos geografinę nuorodą turintiems daugiau nei 200 žemės ūkio produktų bus taikomas ypatingas statusas ir užtikrinama jų apsauga Japonijos rinkoje.

Žvejyboje bus panaikintos importo kvotos ir panaikinti visi tarifai – tai ES vartotojams reikštų mažesnes kainas, o ES pramonei – dideles eksporto galimybes.

Susitarime daug dėmesio skirta Japonijos ir ES abipusiam įsipareigojimui užtikrinti, kad jų taikomi standartai ir techniniai reglamentai būtų kuo labiau grindžiami tarptautiniais standartais.

Europos Sąjungos žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Filas Hoganas ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą įvertino kaip naują puikią galimybę mūsų žemės ūkio ir maisto produktų eksportuotojams. Pasak jo, tai yra svarbiausias iki šiol pasiektas ES susitarimas žemės ūkio maisto produktų prekybos srityje, kuris suteiks mūsų ūkininkams ir įmonėms galimybę patekti į labai didelę ir sudėtingą rinką. „Mes ir toliau vykdysime panašius susitarimus su kitais pasauliniais partneriais, stengsimės patekti į naujas ir besiformuojančias rinkas. Neabejoju, kad eksportas į trečiąsias šalis Europai suteiks didelių galimybių, o žemės ūkio ir maisto sektorius pajus to naudą. Geras maistas yra geras verslas“, – įsitikinęs F. Hoganas.


Lietuva siekia didinti prekybos į Japoniją srautus

 

Lietuvą ir Japoniją skiria tūkstančiai kilometrų, tačiau abiejų šalių bendradarbiavimas darosi vis aktyvesnis. Ši šalis yra viena iš prioritetinių Lietuvos eksporto rinkų. Į Japoniją jau turime leidimus eksportuoti pieno, kiaušinių, žuvininkystės, paukštienos, jautienos produktus. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2016 m. lietuviškos kilmės produktų eksportas į Japoniją, palyginti su 2015 m. tuo pačiu laikotarpiu, išaugo net 4,7 karto.

„Kryptingai ieškodami naujų eksporto rinkų, Japoniją vertiname kaip svarbų partnerį. Su šia šalimi sėkmingai  dirbame, užmezgėme konstruktyvius santykius, kurie tik intensyvėja. Neabejojame, kad po realaus ekonominės partnerystės susitarimo įgyvendinimo viskas klostysis dar geriau“, – dideles bendradarbiavimo su Japonija ateities perspektyvas mato žemės ūkio viceministras Rolandas Taraškevičius.

Kadangi šalies verslui Japonijoje atsiveria vis daugiau kelių, norima jam dar labiau padėti – Žemės ūkio ministerija planuoja dvišalius santykius stiprinti įsteigdama žemės ūkio atašė Japonijoje pareigybę.