Dvišaliuose susitikimuose – prekybos santykių aktualijos

Data

2017 01 20

Įvertinimas
0
su brazilais prie stalo.jpg

Berlyne vykstančioje 82-ojoje tarptautinėje maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės parodoje „Žalioji savaitė 2017“ Lietuvos žemės ūkio ministras Bronius Markauskas ir viceministras Rolandas Taraškevičius šiandien surengė keturis dvišalius susitikimus su užsienio šalių ministrų vadovaujamomis delegacijomis.                            

Susitikime su Ukrainos ministru Тaras Kutovyj buvo aptarti Išsamios ir visapusiškos laisvosios prekybos erdvės susitarimo DCFTA (Deep and Comprehensive Free Trade Areat) klausimai, bendradarbiavimas žemės ūkio srityje ir prekybinių ryšių aktualijos.

Ukraina yra prioritetinė politinė ir ekonominė Lietuvos partnerė. Ministrai susitikimo metu aptarė sėkmingai besivystantį bendradarbiavimą žemės ūkio, veterinarijos, fitosanitarijos, bendrų projektų vykdymo srityse ir sutarė artimiausiu metu atnaujinti tarpinstitucinį bendradarbiavimo veiksmų planą abiem šalims aktualiais klausimais.

Ukraina akcentavo tris aktualiausius jiems klausimus: žemės reforma, valstybės pagalbos ir paramos sistema žemės ūkiui, valstybinių žemės ūkio įmonių privatizavimas ir restruktūrizavimas.

Ministras pažadėjo visokeriopą paramą ukrainiečiams. „Mes esame pasirengę padėti visais tais klausimais savo kolegoms, nes išties turime nemažai patirties tiek žemės reformos, tiek ir kitose srityse“- sakė B. Markauskas.

Ministrai susitarė artimiausiu metu susitikti Ukrainoje ir detaliau aptarti abiems šalims rūpimus klausimus.

Priešpiet Lietuvos stende buvo surengtas susitikimas su Brazilijos ministru, vienu didžiausių pasaulyje sojos pupelių augintoju Blairo Maggi. Brazilijos ministras „Žaliojoje savaitėje 2017“ turėjo tik du dvišalius susitikimus su ES atstovais, o vienas iš jų buvo su Lietuvos ministru.

Lietuvos ir Brazilijos ministrai kalbėjo apie dvišalius prekybinius santykius bei eksporto leidimus.

Brazilijos maisto pramonė užima beveik 7 procentus pasaulyje parduodamų maisto produktų apyvartos (apie 1 trilijonas USD). Pasak B. Maggi Brazilijos penkmečio planas yra padidinti savo dalį pasaulyje iki 10 procentų.

Prekyba su Brazilija šiuo metu užima pačią mažiausią Lietuvos užsienio prekybos žemės ūkio ir maisto produktais dalį. Eksporto struktūroje pagal šalis Brazilija buvo paskutinėje, 133 vietoje, tačiau šioje rinkoje vyksta intensyvūs parengiamieji darbai.

Šiuo metu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) laukia Brazilijos audito dėl pieno produktų eksporto. Datą turi paskirti Brazilijos Federacinės Respublikos žemės ūkio, gyvulininkystės ir maisto ministerija MAPA.

Brazilijos atstovas pranešė, kad šiuo metu yra keičiami teisės aktai dėl importuojamų pieno produktų ir tai turėtų palengvinti ženklinimo procedūras Lietuvos gamintojams.

Vėliau ministras susitiko su Naujosios Zelandijos valstybės seketoriumi Martyn Dunne. Susitikimo metu buvo apsikeista nuomonėmis dėl dvišalės prekybos ir investavimo, būsimo Europos Sąjungos – Naujosios Zelandijos laisvosios prekybos susitarimo, dabartinės rinkų situacijos Lietuvoje, Europoje ir Azijos Ramiojo vandenyno regione.

Naujosios Zelandijos žemės ūkis garsėja pasaulyje savo ilgamete avininkystės patirtimi. Susitikimo metu M.Dunne pasiūlė Lietuvai savo pagalbą konsultuojant avių auginimo ir apskritai avininkystės plėtojimo klausimais.

Be to, Naujoji Zelandija yra didžiausia pasaulyje pieno produktų gamintoja. Todėl susitikimo metu buvo daug kalbėta apie pieno sektoriaus situacijas abiejose šalyse, pasikeista patirtimi sprendžiant aktualias pienininkystės problemas. Naujosios Zelandijos ministras paminėjo sėkmingą Lietuvos pieno įmonės bendradarbiavimą su didžiausiu pasaulyje pieno kooperatyvu Fonterra.

Taip pat šio dvišalio susitikimo metu buvo aptarti ir galimai jautrūs klausimai, susiję su planuojamu Europos Sąjungos – Naujosios Zelandijos laisvosios prekybos susitarimu.