Diskusijos Kinijoje – įžanga svarbių susitarimų pasirašymui Lietuvoje

Data

2017 04 24

Įvertinimas
0
Kinijoje.JPG

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas su oficialia delegacija šiandien Pekine susitikęs su Kinijos generalinės kokybės priežiūros, inspekcijos ir karantino administracijos (AQSIQ) viceministru Mei Kebao aptarė Lietuvai itin aktualius jautienos, pieno produktų, pašarų ir grūdų, paukštienos, žuvies eksporto klausimus.

Susitikimo metu sutarta, kad sėkmingai užbaigus audito misiją Lietuvoje, po mėnesio, viceministro Mei Kebao vizito Vilniuje metu tarp Lietuvos ir Kinijos galėtų būti pasirašytas protokolas dėl reikalavimų lietuviškos jautienos ir jos subproduktų eksportui į Kiniją.

„Beveik 3 kartus vietinius poreikius viršijančiai mėsos produktų gamybai Lietuvoje reikalingos naujos, patrauklios rinkos. Džiaugtumės, jei milijardinėje Kinijos maisto produktų rinkoje atsirastų vietos ir kokybiškiems mūsų šalies maisto produktams. Prielaidų tokiam optimizmui suteikia vizito metu Kinijoje jaučiamas šios šalies oficialių pareigūnų geranoriškumas ir dalykiškumas svarstant įvairius su Lietuvos žemės ūkio gaminių eksportu susijusius klausimus“, - teigė  žemės ūkio ministras B. Markauskas.

Susitikimo su AQSIQ vadovybe metu taip pat buvo aptartas dviejų Lietuvos pieno įmonių, iki šiol dar negavusių leidimų eksportuoti savo gaminius į Kiniją, klausimas. Kinijos pareigūnai patikino, kad įvertinius papildomus iš įmonių gautus dokumentus, artimiausiu metu bus svarstoma dėl šių Lietuvos pieno perdirbėjų registracijos.

Kaip žinoma, 2016 m., po  beveik šešerių derybų metų, 17 Lietuvos pieno įmonių gavo teisę eksportuoti pieno produktus (kondensuotą pieną, sviestą, sūrius, pieno miltelius, baltymų koncentratus ir kitą pieno produkciją) į Kiniją. Šią šalį jau yra pasiekusios 172 t lietuviškų pieno miltų, 30 t sūrio bei 200 t pieno cukraus (laktozės). Artimiausioje ateityje į Kiniją numatoma eksportuoti ir šviežius lietuviškus pieno produktus.

Lietuva taip pat yra suinteresuota šienainio gyvūnų šėrimui bei grūdų(kviečių) eksportu į Kiniją. Atsakingos šios šalies institucijos pažadėjo spartinti vertinimo procesą, tačiau norėtų gauti papildomos informacijos apie potencialius šienainio eksportuotojus ir konkretesnį numatomos AQSIQ ekspertų audito misijos Lietuvoje planą.

Aptartos ir papildomų žuvų rūšių įtraukimo į eksporto sąrašus galimybės.

Susitikimas baigtas optimistiniu pažadu, kad sėkmingai užbaigus jautienos eksporto leidimų gavimo procedūras būtų galima pradėti derybas dėl paukštienos eksporto autorizavimo procedūrų į Kiniją.